haar de goede verpleging van menschen en dieren, hoeveel moeier lijkheden aan die goede verpleging ook dikwijls verbonden waren. Met lofwaardigen ijver kweet zij zich van hare taak en alle bezwa ren wist zij te overwinnen. Ik geloof niet, dat de officieren van administratie zullen beweren, dat er voor hen weinig te leeren valt bij groote manoeuvres. Hun werkkring is daarbij even omvattend als bij den werkelijken oorlog en veelal niet gemakkelijker. Aan den geneeskundigen dienst viel niet alleen de ziekenverpleging ten deel, maar ook de zorg voor de hygiëne in de bivaks, het volgen der troepen in het gevecht, het verplegen en vervoeren van ach terblijvers. Kortom ieder kon leeren zien, hoe zijn arbeid moest gericht zijn op één doel, het belang van het geheel; maar ieder kon ook voelen, hoe hij als schakel in dat groote geheel nuttig kon zijn en onmisbaar was. Maar ook ieder wapen en iedere dienst afzonderlijk kon veel leeren. Alles was zooveel mogelijk in den oorlogstoestand verplaatst en had zich dus moeten mobiliseeren en dit op zich zelf is eene hoogst nuttige oefening. Zoowel bij de concentratie als gedurende den mauoeuvretijd en bij den terugkeer naar de garnizoenen werden flinke marschen gemaakt, waarbij de troepen uitgerust waren als in oorlogstijd en hun treinen medevoerden; de noodzakelijke voortdu rende zorg voor deze treinen was voor velen eene geheel nieuwe oefening. In de legerplaatsen leerde ieder voor zichzelven en voor zijn troep zorgen, evenals, of althans nagenoeg op gelijke wijze als, hij dit te velde te doen heeft. Bij de manoeuvres zelve was voor de Infanterie eene voortduren de oefening in den marschveiligheidsdienst, in de ontwikkeling tot het gevecht en in de vuurdiscipline weggelegd. De omstandigheden, waaronder de manoeuvres plaats hadden, maakten die oefeningen veel nuttiger dan in het garnizoen. Omdat men voortdurend optrad tegen over een vijand, van wiens handelingen men weinig of niets wist en die dus zonder ophouden tot waakzaamheid noodzaakte, zat er veel meer ernst bij den veiligheidsdienst voor. Hetzelfde gold in hooge mate bij den voorpostendienst, die dag en nacht werd uitgevoerd. Bij de oefeningen nabij de garnizoenen wordt daarentegen de voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 374