367 Hoe de Genietroepen konden leeren, in verband met andere wapens Duttig werkzaam te zijn, stipten wij reeds aan: gemeenschapswegen te verbeteren of onbruikbaar te maken, loopbruggen te slaan, stel lingen te versterken, dit alles kwam herhaaldelijk voor. Maar ook op zich zelf had dit wapen bij de voorbereiding reeds eene hoogst nuttige oefening doorloopen door de inrichting der legerplaatsen, waar bij zij aan de meest uiteenloopende eischen moest voldoen, alsguu- siige ligging uit een tactisch en hygiënisch oogpunt, voldoende drink water, doelmatige indeeliog der korpsen en onderdeelen, practisehe plaatsing van stallen en accessoires, enz. Nemen wij bij dit alles nog in aanmerking, dat iedereen gedurende den manoeuvretijd meer aandacht moest wijden aan den oorlogstoe stand, aan de tactische zaken, in één woord aan het werkelijk ern stige en nuttige gedeelte van zijn vak, dan aan de administratieve beslommeringen, die in het garnizoen maar al te zeer op den voor grond treden, dan gelooven wij, gerust een ontkennend antwoord te mogen geven aan hen, die nog geneigd zouden zijn te vragen Kan het Indisch leger met zijne ruime practisehe ondervinding dergelijke oefeningen niet ontberen Wat blijft er over van de practisehe ondervinding, gedurende zoo veel expeditiën opgedaan, wanneer men jaren achtereen den sleur van het garnizoensleven volgt, waar de dienstverrichtingen veelal zóózeer afwijken van de wijze waarop zij te velde verricht moeten worden, dat men geneigd zoude zijn te veronderstellen, dat er sedert 50 jaren volmaakte vrede in Indië heerscht? Maar afgescheiden hiervan, zijn wij van oordeel, dat oefening in het bij uitstek practisehe gedeelte van ons vak steeds noodig, steeds zeer nuttig is. Hoe meer men in de gelegenheid is, de troepen te oefenen op eene wijze, overeenkomend met hun optreden in de wer kelijkheid, des te betereene zoodanige gelegenheid hebben de manoem_ vres bij uitstek opgeleverd. De manoeuvres zelve waren zeer afwisselendverkenningen, ren contre-gevechten, aanval op en verdediging van stellingen, verontrus ting der legerplaatsen, dit alles werd beoefend. Zij werden besloten met eene groote revue op 27 Augustus, waartoe alle troepen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 376