368 beide brigades met gevechtstreinen en ambulances ongeveer halver wege tusschen de beide legerplaatsen vereenigd waren. Na eene toepasselijke toespraak, waarbij aan de geoefendheid, de hou ding en het gedrag der troepen een welverdiend woord van lof werd go- bracht, vergunde de Leider aan de officieren en manschappen, zich gedurende eenigen tijd naar hun kameraden van de tegenpartij te begeven. Deze vergunning wa9 ons zeer welkom, daar zij ons de gelegenheid verschafte, tal van bekenden, die wij in jaren niet gezien hadden, de hand te drukken. Het was werkelijk interessant, deze voor Indië belangrijke macht van vier bataljons, een eskadron Cavalerie, twee batterijen Artillerie, eene compagnie Genietroepen met de treinen en ambulances bij el kander te zien. Opgewekt keerden allen dan ook naar de legerplaat sen terug. Wij hopen, dat de manoeuvres ook in een ander opzicht vruchten zullen afwerpen, doordat zij aan het licht zuilen brengen, wat aan onze organisatie, uitrusting, verpleging enz. nog te verbeteren valt. Zoo schijnt men algemeen van oordeel te zijn geweest, dat de model bepakte ransel met kapotjas, sprei en eetketel te zwaar is, wil men de troepen voldoende marschvaardig houden. Niet altijd werden dan ook alle uitrustingstukken medegevoerd en bij de concen- tratie-marschen was het aan sommige Infanteriekorpsen vergund, de bepakte ransels door koelies te doen vervoeren. Somtijds werden bezwaren ondervonden bij het inhuren van vol doende koelies voor den trein. Deze tak van dienst is naar onze meening gewichtig genoeg, om hem ook in tijd van vrede, althans ten deele, te organiseeren. Bij de manoeuvres moest in dezen dienst voorzien worden door detacheeriug van officieren, onderofficieren en mindere militairen van de korpsen voor bevelvoerend en opzichtvoerend personeel en verder door den inhuur van koelies en, bij de marschen van en naar de garnizoenen, ook van karren. Hoeveel moeielijkheden ons echter hierbij te wachten staan, wan neer het leger eens inderdaad bij eene bedreiging door een buiten- landschen vijand gemobiliseerd moet worden, is niet te overzien. Verder hoorden wij, dat het reeds veel moeite had gekost, het personeel en vooral de trek- en lastdieren bijeen te brengen, noodig

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 377