28 piatte plooiën op borst en rug en om het middel gesloten met een band van dezelfde stof. De blouse mag niet te lang, doch ook Diet te kort zijn; de beste maatstaf is, dat wanneer de man knielt de onderkant der blouse niet aan den grond raakt. ad 4. Wat den smaak betreft, deze hangt veel af van de indivi- dueele opvatting. „Over den smaak valt niet te twisten", zegt het spreekwoord. Welken vorm men echter ook kiest, snit en kleur moeten een harmonisch geheel vormen. In hoeverre deze voorwaarde bij onze nieuwe uniform vervuld is, blijft aan de beoordeeling van hen, die geroepen zijn daarover verslag uit te brengen. Alleen vermeenen wij te mogen opmerken, dat de pantalon te dof is en te sterk afsteekt bij de wel wat kwistig met koord versierde attilla. De tressen van deze vinden geen juiste plaats willen zij op den naam van borsttressen aanspraak blijven maken, dan moeten zij meer naar boven verhuizen. De sierlijkste uniform kan evenwel veel van haar effect verliezen, wanneer er niet bijzonder op gelet wordt dat de kleeding goed past en niet aan het lijf hangt. „Der wichtige Gfesichtspunkt dasz die Röcke auch passend ge- liefert werden müssen" (1), is het hoofdonderwerp van dit opstel. Op enkele uitzonderingen na, is een leger gewoonlijk samengesteld uit personen met een volkomen eu regelmatigen lichaamsbouw niet temin treft men daaronder personen aan, die op het oog welgevormd schijnen, maar wier gestalte in een of ander punt van de gewone regelmaat afwijkt. De gewone houding kan vóór- of achterover gebogen zijnmen kau lage of verhevene schouders, sterk- of weinig vooruitstekende heupbeenderen bezitten; eeue holle, vlakke of ver hevene borst hebben, enz. Yoor deze geringe afwijkingen bestaan geene afzonderlijke taille soorten; de daarmede behepte personen worden gekleed met een der bestaande tailles, of wel hunne kleeding wordt op maat gemaakt. In het eerste geval wordt den man een kleediDgstuk gegeven, dat, volgens eigen getuigenis of naar het oordeel van den compagnies commandant, hem past, doch waarin hij zich niet gemakkelijk kan (1) Dr. W. Roth und Lex, Handbuch der Militar Gresundheitspflege.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 37