LUITENANT-GENERAAL J. VAN SWIETEN Op deu 9en September 1888 overleed te 's Gravenhage, iu den ouderdom van ruim een en tachtig jaren, Zijne Excellentie de ge- pensionueerde Luitenant-Generaal, oud-Commandant van het Neder-- landsch-Indisch leger Jas van Swieten, Adjudant des Konings in buitengewonen dienst, Grootkruis der Militaire Willemsorde, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, bezitter van de Java- medaille, van het Metalen Kruis, van de Atjeh-medaille, van het Eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gespen Bali 1848, Bali 1849, Boni 1859, Atjeh 1873/74, en het Eereteeken voor langdurigen dienst als officier met het cijfer 35. Het geven van een overzicht der loopbaan van den overleden veldheer is geene moeielijke taak. In de belangrijke veldtochten, die in de laatste halve eeuw in Ned.-Indië hebben plaats gehad, treedt zijn naam nagenoeg immer op den voorgrond. De geschie denis van vele dier veldtochteu is de geschiedenis der daden van den generaal Yan Swieten. De eenige moeielijkheid ligt in de nood zakelijkheid tot beperking, geboden door den grooten omvang der stof welke ter beschikking van den historieschrijver ligt. Wij, die in dit tijdschrift slechts eene korte levensschets kunnen geven, moeten ons dan ook bepalen tot eene zeer beknopte vermelding van de merkwaardigste gebeurtenissen uit 's Generaals leven. Jan vau Swieten werd den 28en Mei 1807 te Mainz geborenzijn vader, Johannes van Swieten, overleed te Maastricht in 1850, als oud-luitenant-kolonel van den generalen staf. Op veertienjarigen leeftijd bij de 17° Afdeeling Infanterie in Ne-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 384