376 derland in dienst getreden, werd de jeugdige Yan Swieten in 1822 cadet en den 26en Augustus 1S24, dus op 17 jarigen ouderdom, be noemd tot 2en luitenant bij die Afdeeling. Toen in 1826 de oorlog op Java de uitzending eener expedition- naire afdeeling noodzakelijk maakte, werd hij, op zijn verzoek, daar bij ingedeeld en kwam in 1827 op Java aan. In 1829 had deze afdeeling die zich voor twee jaar Indischen dienst had verbonden aanspraak om te repatrieeren, doch daar de oorlog toen nog niet ten einde was gebracht, deed de bevel voerende generaal eeu beroep op de vaderlandsliefde der overge blevenen om hen voorloopig op Java te houden Ook de 2e luite nant Yan Swieten behoorde onder hen, die aan deze roepstem ge hoor gaven. Dat dit geene onbeteekenende daad was, kan blijken uit het feit dat de expeditionnaire afdeeling van hare oorspronkelijke sterkte ad 3134 hoofden, gedurende haar verblijf op Java meer dan twee derde gedeelte verloor. In den Java-oorlog wist de 2e luitenant Yan Swieten zich herhaalde malen te onderscheiden en wel, volgens de door de colonne-commandanten ingezonden rapporten, den 16e" Juli 1827 bij Pasar Gedeh, in Februari 1829 in het Ledoksche, den 17en September d. a. v. bij eeue verkenning naar Godean, den 27en dier maand bezuiden het Paroe-gebergte en den 28en October bij eenen tocht naar Soesoean. Bij Zijner Majesteits besluit van 22 November 1828 werd Yan Swieten, wegens zijne in den Java-oorlog bewezen diensten, benoemd tot Ridder van de 4e klasse der Militaire Willemsorde. Den 27en Augustus 1829 volgde zijne bevordering tot 1™ luitenant. In 1830 keerde Yan Swieten naar het vaderland terug, waar hij don 25en Augustus aankwam en bij de 1° Afdeeling Infanterie werd ingedeeld. Al dadelijk vond hij in den op den dag van zijne terugkomst uit gebroken opstand in België, de gelegenheid om opnieuw te velde te gaan. Hij leerde hier de wisselvallige kansen van het oorlogsleven ken nen, daar hij deel uitmaakte van de troepen die, na de onderneming van Prins Frederik tegen Brussel achter de Nethe teruggetrokken, door den Belgischen generaal-majoor TJij pols zoodanig bestook) wer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 385