29 bewegen. Van een kleedingstuk, dat niet behaaglijk zit, wordt het minste partij getrokkenverleent het niet voor alle bewegingen vrijheid, dan scheurt het spoediger en ook de slijtage is grooter; bovendien heeft de man voor zulk een kleedingstuk niet zooveel zorg, als voor een dat hem past. Voor hen, die zich met zulk een kleedingstuk niet tevreden stel len, wordt de kleeding op maat vervaardigden dit contingent is niet gering. Niettegenstaande eenige jaren geleden bij circulaire van den Hoofd intendant der Militaire Administratie tegen het lichtvaardig aanvragen van kleeding op maat gewaarschuwd is, neemt het cijfer der daar voor in aanmerking gebrachten meer en meer toe. Gezwegen nog van den meerderen administratieven arbeid, welke door deze veel vuldige aanvragen wordt veroorzaakt, komen de kosten van ver zending van maatgoederen dikwerf hooger te staan dan bij de ver zending van gewone goederen het geval is, wijl ze meermalen af zonderlijk geëxpedieerd moeten worden. Wordt de betrekkelijke maatstaat te laat ingediend of moeten de goederen tengevolge van on nauwkeurige maatopgave of onjuiste confectie opnieuw vervaardigd worden, dan krijgt de man het hem aankomende meestal niet op het bepaalde tijdstip. Eene ongemotiveerde aanvraag om kleediug kan derhalve leiden tot noodelooze uitgaven voor den lande en tot nadeel van den man. Kon de kleeding van elk militair op maat vervaardigd worden, dan zou dit uit een aestetisch oogpunt en om de practische waarde van het kleedingstuk te verkiezen zijn. Deze wijze van kleeden zou evenwel met het oog op de verre afstanden en beperkte communi catiemiddelen vele beslommeriugen na zich slepen en met grootere geldelijke uitgaven gepaard gaan; de talrijke mutatiën zouden het schier ondoenlijk maken (al ware het slechts één stel voor ieder man) een voorraad kleeding in de magazijnen op te leggen. In Nederland heeft men het veelvuldig aanvragen van maatgoederen trachten te beperkendoor van sommige kleedingstukken elke taillesoort weder in vier ondertailles te verdeelen; doch, naar wij vernemen, mist deze verdeeling eiken wetenschappelijken grondslag en wordt het beoogde doel slechts ten deele bereikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 38