381 weet, blijkt uit het feit dat de resident van Bagelen, in wiens ge west mevrouw Yan Swieten tijdelijk verblijf hield, van den Gouver neur-Genet aal den last, ontving een plechtig bezoek bij haar af te leggen, ten einde haar namens Zijne Excellentie den hoogen prijs te betuigen, die de Gouverneur-Generaal op haar echtgenoot stelde, eene betuiging die op vleiende wijze van hoogerhand bekrachtigd werd door de benoeming van den overste Yan Swieten, voor deze expe ditie, tot Ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw. Reeds in 't volgende jaar zien wij den luitenant-kolonel Van Swieten, als commandant van het 13e bataljon en tevens als tweeden bevel hebber, deelnemen aan de derde Balische expeditie onder den generaal Michiels. Den 15en April van dat jaar deed genoemd bataljoa den bekenden frontaanval op de zeer sterke stelling van Djagaraga, waarbij het, ondanks de in korten tijd geleden zeer zware verliezen 2 officieren en 18 minderen gesneuveld, 8 officieren en 85 minderen gewond op heldhaftige wijze den aanval volhield en van geen wijken wist, totdat de opperbevelhebber, het onmogelijke inziende van een storm op de in front onneembare vijandelijke stelling, den last gaf tot teruggaan buiten het vijandelijk vuur. Eerst den volgenden dag bracht de reeds den 15cn aangevangen omtrekkende beweging der colonne De Brauw hare uitwerking te weeg. Van de gebleken weifeling des vijands maakte Yan Swieten aanstonds gebruik, door met 3 compagnieën van hetzelfde zoo gedunde 13° bataljon onmiddellijk De Brauw's aanval te ondersteunen, zoodat de vijand, in rug en front gelijktijdig bestookt, de sterke stelling vau Djagaraga in onze handen moest laten. Ra de inneming van Djagaraga werden de troepen opnieuw in gescheept en overgevoerd naar Laboean Amok, vanwaar verder de operatiëu aanvingen tegen Karang Assam en daarna togen Kloukong. Na de inneming der kampong Kasoemba in laatstgenoemd rijk, deden de Balineezen een nachtelijken aanval op onze in de veroverde kampong gelegerde troepen, bij welke gelegenheid de generaal Michiels een doodelijk schot ontving, aan welks gevolgen hij den volgenden avond overleed. Het opperbevel der expeditionuaire macht ging toen over op den tweeden bevelhebber, den luitenant-kolonel Yan Swieten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 390