384 De Indische Regeering besloot dan ook tot dergelijke middelen haar toevlucht te nemeu en droeg in 1857 den generaal-majoor Yan Swieten op, zich naar Atjeh te begeven, ten einde in dien zin een tractaat met den Sultan van dat rijk te sluiten. Den 30en Maart bezocht generaal Yan Swieten den Sultan in den Kraton. Evenals in 1849 te Bali Badong was hij ook nu slechts door weinige Nederlanders vergezeld, nagenoeg weerloos tegenover den Inlandschen vorst, die door duizenden gewapenden was omringd. Een woord, een enkele wenk van den Sultan, die ons haatte en een tal van klewangs velden den gezant der Indische Regeering neder. De Sultan maakte allerlei bezwaren tegen de onderteekening van het tractaat en eindigde met eene formeele weigering om de beloofde verbintenis aan te gaan. Hij ontstak in hevigen toorn en verliet de vergaderplaats zonder te groeten en zonder een woord te spreken. De toestand was in hooge mate ernstig en gespannen voor den generaal Yan Swieten en zijn klein gevolg; deze werd te meer be denkelijk, toen onder de saamgestroomde Atjehers een gevecht ont stond. Maar de generaal Yan Swieten hield zich, alsof er niets bij zonders voorviel en wenkte een der hovelingen. Deze snelde haastig toe. „Zeg aan den Sultan", sprak de generaal op zijn horologe ziende, „dat het vier uur is. Wanneer ik na verloop van een kwartier het „contract niet geteekend ontvangen heb, dan heeft de Sultan mijne „Regeering gehoond en zal de straf niet uitblijven." Deze woorden werden zoo vastberaden gesproken, de houding waarmede zij gepaard gingen was zóó kalm, zóó waardig, zóó indruk wekkend dat de omstanders door eerbied plotseling als vastgenageld waren aan den grond waarop zij stonden. Eene diepe stilte ver tolkte het diepe ontzag, hetwelk de Nederlandsche gezant inboezemde. Nog voordat een kwartier was verstreken, ontving de generaal Yan Swieten uit de handen van een der rijks-grooten het Atjeh-tractaat met de handteekening en het zegel van den Sultan bekrachtigd. In Juni 1858 werd Van Swieten benoemd tot luitenant-generaal en Commandant van het Nederlandsch Oost-Iudisch Leger, welk com mando hij den 6en October d. a. v. aanvaardde.. Bij het optreden van generaal Yan Swieten als Legercommandant stond het Gouvernement op zeer gespannen voet met het rijk van Boni en was het

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 393