386 „om te oordeelen welke middelen ter bereiking van het beoogde „doel gevorderd worden, dan Uwe Excellentie. Maar niemand biedt, „naar de overtuiging van den Gouverneur-Generaal, ook meer waar borgen aan voor de verlangde beëindiging dan Uwe Excellen tie, in wier ondervinding, doorzicht, beleid en kennis de Gouver neur-Generaal het volste vertrouwen stelt". Onder die omstan digheden vermeende 's Konings vertegenwoordiger er op te moe ten blijven aandringen, dat het bevel door den generaal aanvaard werd en bracht daarvoor zoovele goede redenen bij dat Van Swieten voor dien aandrang, met het oog op de groote in quaestie zijnde belan gen, meende te moeten zwichten. Gaf hij dus in deze aan het Regeeringsverlangen toe, hij meende er echter tevens aanstonds op te moeten wijzen dat de bepaling, bij de eerste expeditie gemaakt, waarbij de prioriteit in de staatkundige zaken betreffende de vereffe ning der geschillen met Boni aan den Gouverneur van Makassar was toegewezen en dien ambtenaar, bij verschil van gevoelen met den expeditiecommandant, ,de beslissende stem was toegekend, aan vele bedenkingen onderhevig was. Tot die zienswijze toetredende, wijzigde de Gouverneur-Generaal die bepaling zoodanig dat thans de beslissing aan den generaal kwam. Bij besluit van 20 September 1859 werd nu de luitenant-generaal J. va,n Swieten benoemd tot Commandant en Chef der tweede Bonische expeditie, tevens commissaris voor de leiding der politieke zaken tot de vereffening der geschillen met Boni en hetgeen daarmede in ver band stond. Wij zullen hier geen overzicht, zelfs niet in korte trekken, van den loop der tweede Bonische expeditie gevenslechts enkele data stippen wij aan. Den 31en October verliet de Opperbevelhebber Java na zich overtuigd te hebben van den in alle opzichten voldoenden toestand der expeditionnaire troepen en der middelen tot hunne aanvulling en verpleging. Den 3™ November te Makassar aangekomen, maakte hij van den tijd, die nog beschikbaar was, voordat alle troepen op Celebes zouden ziju aangekomen, gebruik om zooveel mogelijk al de gegevens die hem konden dienen te verzamelen en daarnaar zijn operatieplan vast te stellen. Dit plan was het volgende

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 395