30 In Duitschland bestaan van den wapenrok zes tailles, welke naar de verscheidenheid in den borstomvang en de taille verdeeld zijn, terwijl de hier hoogergenoernde kleine gebreken worden verholpen door waar dit noodig blijkt het kleedingstuk met watten op te vullen. Het zal wel geen nader betoog behoeven dat dit opvullingssysteem in eene tropische hitte geen aanbeveling verdient. Ook eene ruimere keuze in de taillesoorten vermeenen wij te moeten ontraden: primo, omdat daarmede eene uitbreiding van den in kleine magazijnen op te leggen voorraad gepaard zoude moeten gaan, wat om verschillende redenen minder gewenscht issecundo, omdat, volgens mededeeling van deskundigen, van de thans bestaande taille-verdeeling meer partij kan getrokken worden, wanneer de betrekkelijke tafels van afmeting naar de eischen der wetenschap worden vastgesteld. Deze tafels behooren ingericht te worden naar de verbeterde me thode van maatnemen van Michel. Genoemde Michel, een Duitscher van geboorte, die zich omstreeks het jaar 1817 te Londen als kleermaker vestigde, is de eerste ge weest, die op het denkbeeld kwam om de bovenwijdte van het men- schelijk lichaam aan te nemen als basis of grondeenheid van het maatnemen. (1) In 1836 werd door Mathieu Hirtz de methodische meting van den borstomvang op een groot aantal gezonde en zieke personen toe gepast en na hem hebben Fransche, Engelsche en Duxtsche geleerden zich hiermede bezig gehouden, doch meest uit klinische belangstelling. Sedert hield men zich in de meeste Europeesche legei'3 bezig met de vraag, of de borstmetiug bij de recruteering kon worden toegepast en thans is bijna overal als .criterium van keuren aangenomen, dat de borstomvang gelijk moet zijn aan de halve lichaamslengte. In som mige legers is voor den omvarg der borst een minimum aangegeven in het Engelsche bedraagt dat minimum 0.838 en in het Pransche 0.784 M. Lieden, die in den leeftijd van 20 tot 23 jaren een geringer borstomvang dan de halve lichaamslengte aanwijzen, kunnen nog een beter geproportioneerden lichaamsbouw krijgen. Bij sterk opgeschoten jongelingen mag de borstmaat niet beneden de 80 cM. bedragen. (X) H. Klemm Jr- Volledig leerboek der kleermakerskunst, uit het Duitsch vertaald door P, Jacobowicz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 39