398 verschijnselen in Krawang, aan de bewogenheid van den inheem- schen volksgeest in die dagen, die velen eene navolging deed vi et-zen van den ops'and, die de Bdtsohe heerschappij in Indië in 1857 op hare grondvesten had doen wankelen; aan den gewapenden militairen opstand in Augustus 1860. Voeg daarbij dat terzelfder tijd van het Opperbestuur de opdracht was ontvangen om het verdedigingsstelseï te herzien en grondig te bestudeeren, eene opdracht die de uitwerking van uitgebreide memoriën ten gevolge had en dat vele maatregelen iu 't belang van officieren en soldaten werden tot stand gebracht verhooging van activiteits- en verlofstraktementen, van weduwen- en weezenpensioenen, van gagementen voor onderofficieren en soldaten, oprichting van een invalidenhuis dan zal moeten erkend worden dat het bevelhebberschap van den luicenant-generaal Van Swieten een gewichtig tijdperk inneemt iu de geschiedenis van het Nederlandsch- Indisch Leger. De archieven van het Departement van Oorlog zouden voorts kunnen getuigen, hoe hij steeds waardig en met fierheid de belangen van het groote, aan zijue zorgen toevertrouwde lichaam behartigde, hoe hij nimmer zijne meening prijs gaf, omdat hij wist dat zij niet welkom was, nimmer schroomde op onomwonden wijze zijne overtuiging te uiten en vol te houden waar hij oordeelde dat dit iu het belang van het Leger noodig was. In de maand Augustus van het jaar 1862 naar Nederland ver trokken, kwam de oud-Legercommandant Van Swieten in October van genoemd jaar aldaar aan en vestigde zich voorloopig te Arnhem, om later voorgoed 's Gravenhage als woonplaats te kiezen. Met zijne pensionneering was zijne loopbaan echter geenszins ge sloten. Gedurende een tweetal jaren was hij lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amsterdam. In 1866 trok hij zich echter uit het staatkundige leven terug en bleef alleen werkzaam als gevolmachtigde der Regeering voor hare belangen bij de Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij. In Indische mili taire aangelegenheden werd het oordeel van den beproefden krijgs overste echter nog meermalen ingewonnen en legde groot gewicht in de schaal. Zoo is o. a. de afschaffing der rottingslagen bij de korpsen van het Leger het werk van generaal Van Swieten geweest. Toen deze ingrijpende en veelbestreden maatregel bij het hooge

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 402