398 26cn December werden daarop de operatiën hervat met eene verken ning tot het opsporen eener volgens berichten tegenover den Kraton gelegen grasvlakte. Deze verkenning onder kolonel Wiggers van Kerchem gaf aanlei ding tot het hevige gevecht bp Lemboe, dat na hardnekkigen tegenstand des vijands eindigde met eene schitterende zege onzer troepen, echter ten koste van groote verliezen (6 dooden en 84 ge wonden). De grasvlakte was evenwel niet gevonden, zoodat den vol genden dag opnieuw tot hare opsporing werd uitgerukt en wel ditmaal met succes. Eene colonne onder kolonel Schultze bereikte de vlakte in den voormiddag van dien dag zij werd voorloopig door een half bataljon (1) bezet, terwijl de overige troepen te Penajoeng werden verzameld. Nu lag de missigit aan de beurt. Nadat de gemeenschap russchen de beide oevers der Atjeh-rivier voldoende was in orde gebracht, kreeg kolonel De Roy van Zuijdewijn den 5en Januari 1874 last, den volgenden dag met de tweede brigade op den linkeroever over te gaan om de missigit te nemen. Met een verlies van 14 dooden en 908 gewonden, onder welke laatsten de dappere brigade-commandant zelf, werd deze zware taak door onze troepen glansrijk uitgevoerd „een schoon wapenfeit" zooals het door den opperbevelhebber werd gequalificeerd. Na den val van de missigit kou die van den nabijgelegen Kraton niet lang uitblijven. Eene poging tot verrassing, den 10en Januari ondernomen, slaagde niet, waarop de opperbevelhebber, om zeker van zijne zaak te zijn, een geregeld plan van aanval tegen deze sterkte deed ontwerpen, een plan dat echter weldra voor belangrijke vereen voudiging vatbaar werd, nadat op 12 Januari de den Kraton domi- neerende stelling van Kota Goenoengan was genomen, waardoor de nog opene Westzijde nu ook werd afgesloten. Voor den hoofdaanval werd de halve reserve-brigade van Padang ontboden en inmiddels ijverig met sappeeren voortgewerkt en de Kraton onder artillerievuur gehouden, door welk vuur het verblijf daarbinnen meer en meer on houdbaar werd. De 23en Januari werd door eene omtrekkende be- (1) De halve bataljons uit de 2e Atjeh-expeditie waren ongeveer even sterk als onze tegenwoordige heele, nl. 4 compagnieën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 407