400 ontheven van de functiën van Regeeringscommissaris en Militair Opper bevelhebber bij de tweede expeditie tegen Atjek en gemachtigd om naar Nederland terug te keereu. Aldaar aangekomen, werd hij bij Konink lijk besluit van 2S September 1874 eervol ontslagen uit Zijner Majesteits militairen dienst onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten aan den Koning en aan den Lande bewezen en weder gesteld in het genot vau zijn vroeger peusioen. Als belooning van die diensten genoot hij tevens de onderscheiding van benoemd te worden tot Grootkruis der Militaire Willems orde, eene onderscheiding die na den Java-oorlog niet meer in Indië was verleend geworden. Na zijn terugkeer in Nederland vestigde hij zich opnieuw te 's Gravenhage, waar hij de laatste 14 jaren van zijn zoo welbesteed leven in rust doorbracht. Als geschriften van generaal Van Swieten noemen wij Krijgsverrigtingen tegen het eiland Balie in 1848, een werkje dat in 1849 verscheen en vooral ten doel had het beleid van den aanvoerder dier expeditie, den generaal-majoor Van der Wijck te ver dedigen; voorts twee artikelen in het Tijdschrift voor Nederlandsch- Indië, jaargang 1872, tot verdediging vau de afschaffing der rot tingstraf in het leger; eenige artikelen in de Indische Gids over verschillende onderwerpeu en eindelijk drie geschriften over den Atjeh- oorlog, voor een deel ter verdediging tegen verschillende ter zake dier expeditie tegen hem gerichte aanvallen. De titels dier geschriften zij u De waarheid over onze vestiging in Atjeh, 1879. Open brief van generaal J. van Swieten aan ge neraal P. G. Booms, 1879. De luitenant-generaal J. van Swieten contra den luitenant-generaal G. M. Verspyck, 1880. Aan het slot van zijn eerste werk betrekkelijk Atjeh zeide de Generaal „De tijdgenoot is zelden billijk in zijn oordeel. Partijschappen „doen te veel invloed gevoelen op dat oordeel. Ook hierin brengt

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 409