31 Bij enkele kort ingedrongen lieden vooral Inlanders zal het wel eens gebeuren, dat de borstomvang grooter is dan de halve lichaamslengte. Van een regelmatig gevormd persoon is de taille-lengte 4 cM. korter dan de halve bovenwijdte. Heeft men van zulk een persoon de boven, wijdte van het lichaam gemeten, dan kan men terstond bepalen hoe veel de avancementsmaat (1) bedraagt: Deze afmeting is het f ge deelte van de halve bovenwijdte. Bedraagt de halve bovenwijdte 48 cM., dan zal de avancementsmaat 32 cM. zijn. Bevindt men echter bij het maatnemen iets meer of minder, dan volgt daaruit, dat men een persoon voor zich heeft, die eene min of meer vóór- of achterover gebogen houding heeft. Het ligt buiten het bestek van dit opstel in verdere details der proportiën van het lichaam en van het maatnemen te treden. Ons doel was in het kort aan te toonendat studie van den wezenlijken bouw van het menschelijk lichaam en nauwkeurige kennis der in het oneindige vallende verscheidenheid der gestalten, een groot vereischte voor den kleermaker is, en dat c. q. het samenstellen van nieuwe tafels van afmeting moet worden opgedragen aan vakmannen, die met die wetenschap volkomen zijn toegerust. De vraag, of het leger zulke bekwame vakmannen telt, kunnen wij moei lijk beantwoorden; onze ondervinding op dit punt is niet heel gunstig. De bekwaamheid van vele korpskleermakers, die wij leerden kennen, bleef—zoover wij daarover kunnen oordeelenbeneden het peil van het middelmatige. Niettemin bestaat er veel waarschijnlijkheid dat in het leger, dat uit zooveel heterogene bestauddeeleu bestaat, zich kleermakers bevinden, gediplomeerd door de academie te Dresden, en anderen die eene degelijke opleiding in hun vak hebben genoten. Buiten het leger worden ongetwijfeld bekwame vakmannen gevonden. Wordt nu, na de indiening der algemeene verslagen, tot eene definitieve invoering der nieuwe uniform besloten, dan zal, naar onze meening, de beste oplossing gevonden worden door het uitschrijven van eene prijsvraag. (1) De avancementsmaat begint bij het midden van den rug eil loopt onder den arm door tot vóór aan den armnaad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 40