413 schoten, maar ook door stooten of houwen worden, toegebracht, moet ook overwogen worden, aan welke technische voorwaarden het ge weer als stootwagen moet voldoen. En bij deze overweging komt men tot het besluit, dat de gevorderde krachtsinspanning bij en de snelheid en juistheid van de verschillende parades en stooten recht streeks afhankelijk zijn van het gewicht, do plaatsing en samenstel ling der bajonet, alsmede van de zaken, die hierboven sub 1 en J zijn genoemd. Is de als hoofdvoorwaarde vooropgestelde eisch dan de eenige, waarmede de technicus rekening heeft te houden? Voorzeker neen! Om in vredestijd langdurig gebruikt te kunnen worden en zoo min mogelijk aan beschadiging onderhevig te zijn, moeten de tot samenstelling des wapens aangewezen materialen zich door grootn duur zaamheid onderscheidende samenstellende deelen moeten zoo zuiver geconstrueerd en bewerkt zijn, dat zij ook bij eene ruwere,behan deling in den oorlog hunne functiën zooveel mogelijk zonder ha pering kunnen vervullen, en hun samenhang moet door eene hechte onderlinge verbinding ook bij het schieten en bij het handgemeen gewaarborgd blijven. En wat de munitie betreft, deze moet, om. ten allen tijde een juist schot en een voldoend indriugingsvermogen te verzekeren, hare eigenschappen, zoowel gedurende deu tijd van oplegging in de magazijnen als tijdeus haar verblijf bij den man, in voldoende mate behouden. Eindelijk doen ook bij roarscheu en exercitiën de gewichten van wapen en munitie hunne beteekenis gevoelen. En, als men voor de totale bepakking van den infanterist een zeker maximum als grens aanneemt, dan is het zeker, dat men door het aanvaarden van een wapen en van munitie, die zoo licht mogelijk zijn, zich in de voor- deelige gelegenheid gesteld zal zien om aan den man zeet veel pa tronen en aan elke afdeeling eeueti zeer grooten reserve-voorraad mede te geven. Hierdoor wordt de kans op munitiegebrek geringer en zal men bij de regeling der munitieaanvulling op minder bezwaren stuiten. Men ziet dus dat de technici, om te voldoen aan den tactischen hoofdeisch: „maximum buiten gevecht stellende treffers in minimum

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 424