414 tijd" op heel wat meer dao alleen op het repeteermechanisme te letten hebben en dat verbeteringen iu tal van richtingen mogelijk en noodzakelijk zijn. De groote vooruitgang, die in de laatste jaren op het gebied der wapentechniek waarneembaar was, is intusschen oorzaak, dat we geneigd zijn ons te verhoovaardigen op den zeer hoogen trap van ontwikkeling, waarop ons infanteriegeweer thans staat en dat we met een minachtenden glimlach op de lippen aan de op vorken rustende musketten terugdenken, die ten tijde van den grooten in- fanterie-generaal Prins Maurits gebruikt en waarmede in 8 uren slechts zeven schoten gedaan werden. (1) Verstandiger is het echter, zich af te vragen, wat onze nazaten wel zeggen zullen van het stand punt, dat ons schietwapen thans inneemt en te bedenken, dat onze nieuwste vinding op dit gebied over een paar honderd jaren wellicht de twijfelachtige eer zal genieten, in het een of ander museum vau cuiiositeiten als eene merkwaardigheid uit de oude doos tentoonge steld te worden. Dit belet evenwel niet, dat een gevoel van dank baarheid ons bezielt jegens de mannen, die, door hun ijver en vernuft, ons gebracht hebben, waar we thans zijnwant de verhooging van het vernielingsvermogen der oorlogswerktuigen in het algemeen en vau het iufanteriegeweer in het bijzonder draagt er veel toe bij, om den duur van den oorlog te bekorten en dezen dus een humaner ka rakter te schenken. Alvorens tot de bespreking van eenige der genoemde hoofdzaken (1) Dezo geringe vuursnelheid vond voor een groot deel haar oorzaak in den omslag, die bij de lading te pas kwam. Deze bestond uit 143 tempo's en vorderde 14 commando's, welke om der merkwaardigheidswille hier worden opgegeven. 1. Mar cheer met den vork in do hand. 2. Laat uw vork dalen en van den schouder neemt uw musket 3. In de linkerhand neem uw musket en draag uw vork naast het mus ket. Neem in de rechterhand uwe lonten. 4. Uwe pan blaas af. 5. Doe kruit op uwe pan. 6. Draai uw musket om. 7. Open uwe gelederen en laad uw musket. 8 Trek uit den laadstok. Neem hem kort. Breng den laadstok weder in. 9 Breng vooruit uw musket met do linkerhand. 10. Met de rechterhand houd omhoog en vat aan uw vork. 11. Draag uw vork naast het musket. 12. Neem van den schoudor uw musket en leg het in den vork. 13. In den aanslag uw musket en geef vuur 14. Houd uw musket met don vork, alleen met de linkerhand in evenwicht en neem met de rechterhand den hoed af! Eerbewijs!

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 425