415 over te gaan, zal het noodig zijn, nog eenige opmerkingen te maken over de snelheid en de juistheid van het vuur. Reeds is gebleken dat de snelheid niet uitsluitend door het aanbrengen van een repeteermechanisme vermeerderd wordt, maar dat er ook vele andere middelen bestaan om tot dat doel te geraken. Dit op den voorgrond gesteld zijnde, doet zich al aanstonds de vraag voor, of eene vermeerdering der vuursnelheid niet gepaard gaat met eene zoodauige vermindering der vuurjuistheid, dat het aantal treffers, in een bepaald tijdsverloop onder bepaalde omstan digheden behaald, even groot blijft of zelfs minder wordt? En dan, door het snelle schieten vormen zich dikke rookwolken, die vooral bij eenigszins vochtige gesteldheid van de lucht als een alle. uit zicht belemmerend kleed voor den troep blijven hangen, den vijand aan het oog onttrekken, onzekerheid doen ontstaan omtrent den af stand, waarop hij zich bevindt en soms oorzaak zijn van het ver moeden of wel van het feit, dat hij in de onmiddellijke nabijheid van den vurendeu troep gereed staat ombij wijze van spreken zijnen sprong te wagen. De onzichtbaarheid van het doel en de meer dan gewone oorlogsspreiding tengevolge van de groote snelheid des vuurs zijn oorzaak, dat de soldaat slechts in het wilde schiet, nu hoog, dan laag, straks zijwaarts Wat kan men van de uitwerking van zulk een vuur verwachten? En zijn er niet ettelijke voorbeelden uit de Indische krijgsge schiedenis aan te wijzen, die ten duidelijkste leeren, dat er gewoonlijk, om zoo te zeggen, geen gevaar bestaat, zoolang het vuur in handen van de aanvoerders is en dat de toestand immer hachelijk werd, zoodra het aan den soldaat werd overgelaten om, gebruik makende van de eigenschappen zijns wapens, al sneller en sneller te vuren? Zijn de soldaten vooral de Inlaudsche in dergelijke oogenblikken niet het meest vatbaar voor paniek en is het geen waarheid, dat dan een weiüigje stoutmoedigheid van den vijand voldoende kon zijn om de onzen in de pan te hakken? En is het geen waarheid, dat eene vermeerdering der vuursnelheid gepaard gaat met eene meer dan evenredige aangroeiing der van den man gevorderde krachtsinspanning? Het laden, het in den aanslag brengen, het weerstandbieden aan den terugstoot, in één woord alle

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 426