416 verrichtingen van den vurenden soldaat volgen elkaar immers niet alleen sneller op, maar worden ook elk op zich zelf sneller volbracht. En zal ook dit er niet veel toe bijdragen om de uitwerking van het vuur sterk te verminderen De steller van zulke vragen legt schijnbaar een groot gewicht in de schaal ten nadeele van de vuursnelheid. Wanneer men ze echter naderbij beschouwt en ze eens ernstig in overweging neemt, dan be gint hare beteekenis reeds minder te worden en tot zeer weiuig wordt deze teruggebracht, als men zich de moeite geeft naar geneesmid delen om te zien voor die verschillende oorlogskwalen. Dit zal, naar ik hoop, uit het onderstaande blijken. Proeven, in vredestijd genomen, hebben het volgende aangetoond. (1) 1. In Oostenrijk werden eenige jaren geleden vergelijkende proe ven genomen met een repeteergeweer Kropatschek. Bij het laden op de gewone wijze zoogenaamde enkellading had eene afdeeliug van 20 schutters gemiddeld 52 seconden noodig, om gemiddeld 10 schoten per man te doen. Bij het gebruik van het repeteermechanisme waren gemiddeld 33 seconden voldoende. Deze afdeeling liet men toen op eene afdeelingsschjjf vuren, eerst op de gewone wijze lad.enrl, daarna zich bedienend van het repeteer mechanisme, in beide gevallen gedurende 30 seconden. De resultaten waren In het le géval: 193 schoten en 98 treffers. In het 2e geval: 114 schoten en 65 treffers. Dat is dus 79 schoten en 33 treffers meer bij het gebruik van het repeteermechanisme. Met het minder snel laadbare Werndl-geweer M, 67 kreeg die afdeeling in gelijk tijdsverloop slechts 96 schoteu en 51 treffers. 2. Bij eene andere gelegenheid werden twee afdeelingen elk van 20 man resp. met het Kropatschek-repeteergeweer en met den gewo nen achterlader Werndl gewapend en van 70 patronen vooizien. Nu ruk ten de beide afdeelingen van 500 tot 200 passen al vurende voorwaarts, elke afde ding vurende op een afzonderlijk doel, namelijk eene afdeelings- (1). Dio Rjpetir-Gewekre. Ihre Geschichte, Eatwickelung*, Einricktung und Lei- stungöfaliigkeit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 427