417 schijf van 1,9 M. hoogte en 3,8 M. breedte. De 2e afdeeling had 21, de le slechts 11 minuten noodig om hare 1400 patronen te verschieten. Zij behaalden respectievelijk 600 en 900 treffers. Met het repe teergeweer werden dus in een tien minuten korter tijdsverloop 300 treffers meer verkregen dan met den gewonen achterlader. 3. Elders genomen proeven hebben tot dezelfde gevolgtrekking, namelijk de superioriteit van de snelvurende wapenen, geleid. En het is naar aanleiding daarvan, dat in het werk over „Die Repetir- Gewehre" het volgende gezegde van Yon Pioennis aangehaald wordt „Es liegt zu sehr in der menschlichen Natur begriindet, dass „bei dem lebhaften Knattern der Gewehre selbst bei grüssern Frie- „dens-Versuehen der Soldat etwas unruhig wirdzudem vergisst „der Sehütze bei dem Bewustsein, sehr rasch schussbereit zu sein, „sehr leicht den Werth der einzelnen Patrone. Doch trotz alledem „hat sich bei Vergleichen immer gezeigt, dass der Mehrlader in glei- „eher oder kürzerer Zeit bedeutend melnr Treffer aufiveist als der Einlader „Wenn een Zug von 100 Mann in einer Minute 284 bez. 282 „Treffer tnehr erhalt, als ein anderer minder gut bewaffueter, so kann „ein solches Yerhaltniss im Ernstkampfe oft von entscheidender „Wirkung sein, namentlich dadurch, dat ein gewisser Yerlust des „Feindes, der sich nach dem gewöhnlichen Gang des Feuer- Gefechts „auf einen grüsseren Zeitraum vertheilt hatte, sich nun auf einen Tcurzen blutigen Moment zusammendrcingt En wat heeft nu de oorlogservaring te dezen opzichte aan het licht gebracht „Het duidelijkst is de waarde der vuursnelheid gebleken in den veld tocht van 1866; de vuursnelheden der wederzijdsche wapenen ver hielden zich toen als 1 tot 5 en dientengevolge stonden de toege brachte verliezen als 1 tot 4,43". (1) Sprekende over de voorschriften, die het Pruisische legerbestuur in 1861 voor het tactisch gebruik van het zundnaaldgeweer gat, zegt Rooseboom in zijn „Hedendaagsch gevecht": „Er werd nadruk „op gelegd, dat het overwicht van dit geweer op de getrokken voor taders niet bestond in eene groote dracht of trefkans, maar enkel (1) Zie: Die Repetir-Gewehre.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 428