420 eene stelselmatig, stram geoefende infanterie, aan wier karaktervorming de meest mogelijke zorg is besteed, een der grondslagen voor het ontwerp van een nieuw oorlogsgeweer. Bij zulk eene infanterie zal het gevaar van paniek, tengevolge van het uit de hand geraken en van de koortsachtige vuurversnelling, uiterst gering zijn. Eene in gewortelde vuurdiscipline en het karakter van den troep en van den zonder rechtstreeksche leiding vechtenden soldaat zullen dat gevaar in den regel verhoeden. En mocht het geval van paniek zich onver hoopt voordoen, dan zal dat karakter in zulk een oogenblik toch nog ruime reuten afwerpen. Dat, bij het behoud van hetzelfde wapengewicht, hetzelfde laad- en repeteermechanisme en denzelfden terugstoot, de door het snellere schieten veroorzaakte grootere vermoeienis de juistheid van het vuur benadeelen kan, moet erkend worden. Denkt men zich een leger, in het bezit van een gewonen achter lader, waarbij de drie evengenoemde factoren ziju opgevoerd tot de grenzen, die door het gemiddelde physieke gehalte van de tot dat leger behoorende soldaten worden bepaald, dan zal men het boven staande in aanmerking genomen toegeven, dat het verre van oor deelkundig zijn zou, aan dat leger een repeteergeweer uit te reiken, waarbij die factoren in gelijke mate voorkomen. Dat de beide eerstgenoemde factoren bij ons hedendaagsch Beau- .mont-geweer in te hooge mate aanwezig zijn, m. a. w. dat het te zwaar is voor, en bij het laden te veel krachtsinspanning vordert van den Inlander, zal in een ander gedeelte van dit opstel worden aangetoond. Thans wordt daaruit de gevolgtrekking gemaakt, dat ons toekomstig geweer veel lichter en veel gemakkelijker te laden moet zijn dan het tegenwoordige. Kan bovendien de terugstoot, door de aanwending van een progressief werkend praeparaat, verminderd worden, dan moet ook dit middel dat nog andere groote Voordeelen in het leven roept worden te baat genomen, om de krachtsinspanning bij het vuren zoo gering mogelijk te maken. Is in het vorenstaande aangetoond, hoe door proeven en oorlogs ervaring de voordeelen van vermeerdering der vuursnelheid duidelijk in het licht zijn getreden, ook zijn de middelen aangegeven, die ter

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 431