422 oogenblik uit te stellen en of er bjjgevolg niet zeer veel kans op is, dat men dan juist de zoozeer gewenschte grootere vuursnelheid zal moeten ontberen. Gewoonlijk wordt deze vraag in ongunstigen zin beantwoord of twijfelt men aan zooveel zelfbeheersching. En zeker is het, dat de Franschen en Duitschers dezen twijfel gaarne door een ander mid del dan het geven van strenge voorschriften zouden willen te niet doen, en wel door de aanvaarding van een geweer, dat door zijne constructie de gelegenheid aanbieit om ook gedurende het gevecht het magazijn te vullen. Eenmaal zulk een wapen bezittend, zal men uit een zuiver tech nisch oogpunt gezien gedurende den loop van het geheele gevecht de maximum vuursnelheid kunnen aanwenden. Maar, zou het raad zaam zijn, zelfs bij minimum wapengewicht, krachtsinspanning en terugstoot, op de middelbare, groote en uitzonderingsafstanden die grootere vuursnelheid iu toepassing te brengen? Hoe grooter de af stand, hoe meer tijd het richten immers vordert en hoe meer kans men heeft om, tengevolge van eene kleine lichtfout, onder, boven of zij waarts langs het doel te schieten Tot antwoord op deze vraag diene het volgende. De maximum vuursnelheid kan in den regel slechts op de zeer kleine afstanden benut wordennaarmate de afstand aan groeit, zal zij geringer moeten zijn. Toch zal zij ook op die afstanden aanzienlijker zijn dan bij een minder snel schietend wapen, omdat, al kost het richten evenveel tijd, de overige bewegingen van den vuren den soldaat in minder tijd kunnen worden volvoerd. Ook zal men zich bij uitzonderirg op de andere afstanden van de maximum vuur snelheid kunnen bedienen en wel indien de afmetingen vau het doel eene voldoende uitwerking waarborgen. Het is derhalve wensche- lijk gedurende den loop van het geheele gevecht over eene groote vuur snelheid te kunnen beschikken. Sub 2. Te velde heefc de Hederlandsch-Indische infanterist 50 patronen bij zich, terwijl blijkens 51 van het „Voorschrift op den velddienst" bij den gevechtstrein aanwezig moeten zjjn 15 kistjes van 400 of 8 draagbare munitiekistjes van 780 patronen per com pagnie. Wetende dat de sterkte aan geweerdragenden bij eene Eu-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 433