426 Heeft deze beschouwing der munitiequaestie, uit den aard der zaak, niet tot een volkomen positief resultaat geleid, toch heeft zij, naar ik meen, aangetoond, dat de gevechtsvoorraad per man tegenover den Europeeschen vijand altijd en tegenover den lnlandschen vijand in enkele gevallen grooter moet zijn, dan thans voorgeschreven is. Zijne bovenbedoelde beschouwing over de munitie vervolgende, zegt Rooseboom: „Wenschelijk zou het zeker zijn, indien de manschappen „alle patronen konden dragen, maar vrij algemeen is men het eens, „dat de infanterist reeds zwaar belast is, als men hem, behalve zijne „kleeding, wapening en uitrusting, nog 3 a 3,5 Kilo aan munitie „doet dragen. Daarom is men er toe overgegaan de overige patronen „te vervoeren op karren of wagens, die, naar gelang van de behoefte, „in verschillende ectielons worden verdeeld en in het gevecht op „grooteren en kleineren afstand van den troep verwijderd blijven." Dit noodzakelijk kwaad doet zich in Europa ernstiger dan ten onzent gevoelen. Daar wordt namelijk algemeen als regel aangenomen, dat munitieaanoulling tijdens liet eigenlijke tirailleur gevecht onmo gelijk is; hier echter is zulks in den strijd tegen den lnlandschen vijand altijd mogelijk, omdat zijn vuur nooit hevig genoeg is om het te beletten; komea we evenwel tegenover een Europeeschen tegenstander, dan verkeeren we in den evengenoemden toestand. In het eerste geval komt het er dus minder op aan, of de man veel of weinig munitie bij zich heeft, als de totale gevechtsvoorraad per man maar groot genoeg isin het laatste daarentegen moet men den soldaat zóóveel patronen bij zich doen steken als maar eenigs- zins mogelijk is. Toen er nog geen sprake was van de invoering van een repeteer geweer bedroeg de bij den man aanwezige patronen voorraad In Nederland 80 stuks in Duitschland 80 in Frankrijk 78 in Rusland 84 in Oostenrijk 70 in Engeland 70 Wij, met onze 50 scherpe patroneu, staan dus bij deze rijken 20 a 34 stuks ten achter. Zou het medevoeren van 30 patronen meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 437