428 keid van een voldoenden reservevoorraad, van munitiegebrek dan nooit sprake behoeft te zijn. Niet overbodig schijnt het, hier in herinnering te brengen, dat de Pruisen in 1864 met hun sneller vurend geweer veel minder patronen hebben verschoten dan de Oostenrijkers. De Pruisen gebruikten ge middeld 20 patronen per man en alle Pruisische troepen hadden in den ganschen oorlog veel minder patronen verbruikt dan de Franschen met hun glad geweer bij Bautzen en Leipzig. Mocht men dit er varingsresultaat als een steeds doorgaanden regel aannemen, dan zouden wij, na de aanvaarding van een sneller schietend wapen, minder munitie dan thans behoeven om den Inlandschen vijand te verslaan, namelijk indien deze, wat zijne vuursnelheid betreft, wiet vooruitging. Beschikken echter beide partijen over dezelfde of nagenoeg de zelfde vuursnelheid, dan doet dit verschijnsel zich niet voor, maar wordt met het toenemen der wederzijdsche vuursnelheid het patronen- verbruik aanzienlijker. Dit inziende, hebben Zwitserland, Duitschland en Italië, kort nadat zij hunne legers van een repeteergeweer hadden voorzien, den voorraad bij den man resp. op 100, 100 en 96 gebracht. Het medevoeren van zulk een grooten voorraad patronen door den man zal bij ons alleen dan mogelijk zijn, als ons toekomstig repe teergeweer tevens een wapen van kleiner kaliber is. Nemen we het gewicht der nieuwe Fransche patroon 28 Gr. - en van het Lebel- geweer ruim 4 KG. als grondslag van berekening aan, dan blijkt, dat onze soldaat, indien hij met laatstbedoeld geweer gewa pend ware: 70 X 39,7 700 i oa t v, 124 Lebel- in plaats van 28 70 Beaumont-patronen zou kunnen dragen (1). Ook zouden dan bij eene regeling overeenkomstig de boven voorgestelde in plaats van 700, 992 reservepatronen bij de onderofficieren 28 enz. aanwezig kunnen zijn. In hoeverre het dan nog noodig zou wezen om in bepaalde gevallen, even vóór of bij den aanvang van het gevecht, den voorraad bij den man met een deel van de in den gevcchtstrein aanwezige patronen te vermeerderen, zou evenals (1) In deze berekening is het gewicht -van het Fransche geweer op 4,1 KG. ge steld; het onze weegt 0,7 KG. meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 439