429 vele andere zaken, die thans geen onderwerp van bespreking vormen uit een nader onderzoek moeten blijken. Sub 3. „Is een sneller vurend wapen voor onze infanterie eene dringende behoefte?" Zoo luidde de derde vraag, die ik gaarne wilde beantwoorden. Wenden we daartoe eerst den blik naar Europa. Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, Italië, Turkije, Zwitserland en Portugal hebben reeds een repeteergeweer aangenomen. De andere mogendheden staan op het punt zulk een wapen te aanvaarden of zijn reeds ver gevorderd met het nemen van proeven in die richting. In Portugal, Denemarken en Oostenrijk heeft het zeer kleine kaliber zijn intocht reeds gehouden en elders streeft men evenzeer naar de, tot grootei' trefferaantal leidende, oplossing van dit vraagstuk. Alleen Rusland plaatst zich op een geisoleerd standpunt en wil door allerlei betoogen, bij monde van zijne bekwaamste generaals, den volke diets maken, dat een repeteergeweer alleen dan boven het thans gebruikelijk Berdan kan uitmunten, als het behalve een minimum kaliber ook rookloos buskruit heeft en een mechanisme tot het gebruiken van de terugstootskracht bij het laden. De ware reden is intussehen geldgebrek, want reeds alleen uit een mo reel oogpunt, reeds alleen om den soldaat de overtuiging te geven, dat hij even snel of sneller schieten kan dan de vijand, is voor eene Europeesche natie de aanvaarding van een repeteergeweer thans hoogst gewenscht. Hierin en ook in de zucht om zich door de vroegtijdige aanschaf fing van een beter wapen het militaire overwicht te veroveren, ligt de oorzaak van het verschijnsel, dat eenige mogendheden thans een repeteergeweer bezitten, dat verre van volmaakt is, lang niet zoo goed als zij het wel wenschen zouden, dat dikwerf groote gebreken heeft en soms reeds ver achterstaat bij de nieuwste vindingen. De dreigende donderwolken, die reeds jaren aan Europa's hemel zichtbaar zijn, pakken zich meer en meer samen. De laatste redevoering van den jongen Duitschen Keizer heeft daartoe, evenals zoovele voorafgegane zaken, weer krachtig bijgedragen en het is juist de vrees voor de gevolgen der, naar zich vermoeden laat, ontzettende losbarsting des onweders, die de regeeringen dwingt, naar de gewel digste wapenen te zoeken om eenige kans op levensbehoud te hebben,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 440