VAN DEN HAK OP DEN TAK. Cavaleristische beschomvivgen Welke taak zullen onze veld-escadrons te velde te verrichten hebben, is een vraag, welke ik mij wel eens gesteld heb. Wel, hoor ik antwoorden, hun werkkring zal afhankelijk zijn van den vijaod, waartegen zij te ageeren hebben Is dit antwoord juist, m. a. w. verschilt het ageeren tegen een Europeeschen vijand werkelijk van dat tegen den Inlandschen vijand P Mijn inziens: „neen". Het zal wel geen betoog behoeven, dat ons ideetje cavalerie, wat getalsterkte aangaat, natuurlijk niet te vergelijken is met die in Euro pa, waar die getalsterkte een strategisch optreden op groote schaal toe laat, dat hoogst nuttige resultaten afwerpt, getuige den oorlog 7071. Maar ook haar tactisch optreden een optreden op het eigenlijk gevechtsveld is van niet minder belang. Me dunkt, de jaren 70—71 teekenen op dit punt. Wat was de Duitsche cavalerie, goed aange wend en doelmatig gebruikt, niet gevreesd! Wat heeft de groote Duitsche Generale Staf niet aan haar optreden te danken En welke groote uitbreiding heeft het ruiterwapeu van bijna elke Europeesche mogendheid na den oorlog niet oudergaan Deuken wij hierbij even aan het optreden der cavalerie in den oorlog van 66, waar zij, in groote massa's opgesteld, tot werkeloos heid gedoemd was. Voor onze veld-escadrons zal er alzoo van een strategisch optreden in den eigenlijken zin van het woord geen sprake zijn, zoodat zij zich zal moeten bepalen tot een optreden op tactisch gebied. Welnu, op dit gebied moeten de handelingen onzer veld-escadrons volkomen gelijk zijn aan die van de escadrons in Europa in de laatste 10 jaren. Niets mogen wij alzoo onbeproefd laten om, door het onderhouden van eenen goeden ruitergeest en door goede oefening,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 449