444 en als het ware begeesterd door de meening, dat zij nu den boven toon voeren. Zij zenden van alles, wat zij van den vijand zien, bericht en niets moet er bij den vijand kunnen voorvallen, ofoDze aanvoerders moeten het weten. Noodzaakt de vijand ons om onze stelling te verlaten en moet dit onder zijn werkzaam vuur plaats hebben, dan onverwijld onze cavalerie er op in, om het retireeren onzer troepen, gevolgd door een opnieuw stelling nemen, te verge makkelijken. Vooral aan die troepenafdeelingen, welke als het ware door den vijand op den voet gevolgd worden, moet zij „lucht verschaffen". Zoo behoort in dergelijke kritieke oogenblikken, zonder dentoestaud te veel te wikken of' te wegen, het ruiterwapen te handelen. Schit terender dan ooit heeft de cavalerie van beide partijen zulks in den oorlog 70 71 bewezen. Doch kunnen wij dergelijk optreden van onze escadrons verwachten Verwachten, voorzeker; vergen, neen dat mogen wij niet om de eenvoudige reden, dat wij dan voor den vervolge op geene cavalerie meer te rekenen hebben. Toch ben ik overtuigd, dat menig cavalerie-officier er op in zoude gaan hij zoude zich wellicht niet kunnen inhouden en hoe loffelijk dit ook zij, zoo mag hij hieraan niet toegeven, indachtig aan de geringe sterkte onzer cavalerie. Maar wel zal onze cavalerie in staat moeten zijn, om de vijandelijke cavalerie-afdeelingen van eene onmiddellijke vervolging te doen afzien. Onder dergelijke benarde omstandigheden zal zij hieraan ruimschoots de handen vol hebben. Ik voor mij geloof, dat de in stelling zijnde troepen het zoover niet mogen laten komen en beter doen, intijds terug te trekken om meer achterwaarts eene tweede, desgevorderd eene derde stelling in te nemen. Dit zoogenaamd vrijwillig verlaten onzer stelling moet mijns inziens onder bescherming der cavalerie-afdeelingen pelotons plaats heb ben. (Bodenk dat ik alleen het oog heb op den werkkring van het wapen der cavalerie.) Deze cavalerie-afdeelingen bevinden zich alzoo gedurende het terugtrekken aan den staart der retireerer.de troepen of beter gezegd vóór het front der nieuw in te nemen stelling. Ge durende dit retireeren moeten onze cavalerie-afdeelingen meer dan ooit den vijand in het oog houdenhadden wij voldoende cavalerie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 455