445 - dan zoude dit retireeren onbemerkt kunnen plaats hebben, daar zij vóór het front den vijand zullen trachten te misleiden en de handelingen der eigen troepen hierdoor zullen verbergen. Bovendien is hun de taak opgelegd, om die communicatiemiddelen te vernielen althans onbruikbaar te maken welke de vijand noodwendig passeeren moet. Hierdoor zal hij in zijn opmarsch belangrijk belemmerd wor den, vooral indien de vernielde of onbruikbaar gemaakte communi catiemiddelen onder ons werkzaam vuur gelegen zijn. Welk een uitgebreide werkking is er alzoo voor onze escadrons weggelegd, vóór, gedurende en na het gevecht! Tot zoover wat betreft onze tactische handelingen op het gevechts- veld. Ik stel mij voor later nog eens op het gebied der cavalerie- tactiek terug te komen. Neem ik voorafgaand schrijven in nadere beschouwing, dan valt mijne aandacht evenwel eerst op verschillende andere punten, die de vraag deden rijzen: „hoe is het thans bij ons wapen ten opzichte dier punten gesteld Ik acht ze daarom eene nadere bespreking waard en begin inet: De veldwacht. Nu en dan heb ik wel eens door enkele officieren van ons wapen hooren beweren, dat het oefenen onzer escadrons in het uitzetten van veldwachten geen zin heeft. Er zijn echter tal van gevallen op te noemen, waarin onze cavalerie pelotons dezen dienst verrichten moet. Bovendien, hoe uitgebreider ons spoor- en wegennet wordt, des te meer zal zich het geval voordoen, dat aan een peloton cavalerie last gegeven wordt, om zich van een station of ander gewichtig punt te verzekeren. Handelt dergelijke afdeeling dan anders dan eene veldwacht? Zeer zeker niet; hieruit volgt dus, dat de man met den dienst der veldwachten bekend moet zijn. De ordonnansendienst. Het voortdurend inzenden van berichten door manschappen, van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 456