452 patrouille moet haar doel weten te bereiken door slimheid en stout heid. Bij de verkenningen moet men er een ruim gebruik van maken. Beter had ik daarom ook gedaan, om dit hoofdstuk bij de verkenning in nadere beschouwing te nemen-, doch, ik ben druk bezig om van den hak op den tak te springen, waarom deze fout mij te verbeven i3. Ieder officier zal wel het een en ander over deze patrouilles gelezen hebben en van de gunstige resultaten, welk zij gewoonlijk weten te verkrijgen, overtuigd zijn. Maar waarom maakt men er bij onze manoeuvres dan ook geen ruim gebruik van waaraan is dit te wijten Natuurlijk aan den weinigen tijd, welken men gewoonlijk beschikbaar heeft, zoodat men liever van het optreden van dergelijke patrouilles af ziet, want zij moeten op verschillende punten optreden en mogen dus wel over eenigen tijd beschikken. Beter druk ik mij uit door te zeggen, dat men de patrouille den tijd, voor haar optreden vereischt, niet gunt van wege de haast, waar door onze manoeuvres zich altijd kenmerken. Bij onze kleine cavalerie-inanoeuvres heb ik ze daarentegen wel zien gebruiken. Zoo gelukte het o. m. aan eene officierspatrouille, om de standplaats eener vijandelijke veldwacht geheel in teekening te brengen, zonder zelfs door de vijandelijke posten opgemerkt te zijn. Werkelijk, van den aanvoerder wordt zóóveel vereischt, dat voor het commando slechts een officier en niemand anders aan te wijzen is; zijn manschappen moeten buitengewoon scherpzinnig en uitmuntend bereden zijn. Laten wij even zien, hoe men in Europa over patrouilles denkt en halen wij hierbij de „Revue militaire beige" aan. Hierin lezen wij: „Aussi actuellement fait-on une large part aux reconnaissances „d'officiers, qui sen vont au loin a la découverte, laissant leurs „escadrons plus ou moitis désorganisés par leur départ; car l'impor- „tance de ce service est si grande, qu'on n'ose le confier a de „simples cavaliers, voir même a des sous-officiers. „Malgré leur faiblesse numérique, ces quelques groupes" (3 a 4 man onder één officier) „bien dirigées peuvent rendre de grands services. Quand il s'agit seulement de constater" de officiers patrouille mag zich nimmer aan eene ontmoeting blootstellen ,,ia „force n'est pas nécessaire, elle est plütot nuisible qu'utile." t

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 463