37 „De compagniescommandant heeft echter vrijheid, ook andere „voorwaarden tot bet verkrijgen van premiën te stellen." De „speelruimte", die hier gelaten wordt, is wèl groot. Zou het niet wenschelijker zijn één proefschijfje van bepaalde af meting vast te stellen, waarvan het oppervlak in overeenstemming is met de trefkans op den voorgeschreven afstand? In hoeverre het noodig is voor elke schietklasse afzonderlijk een proefschijfje aan te nemen, zouden wij ook gaarne in de Alg. Order lezen. Maakt men het schijfje kleiner dan met de spreiding op dien af stand strookt, dan zou men onbillijk worden tegenover de schutters uit de hoogere schietklassen. Al schieten zij ook beter dan eerstbc- ginnenden, de natuurlijke spreiding kunnen zij toch niet wegnemen. In elk geval hadden wij gaarne eene bepaalde minimum grootte vastgesteld gezien. Alvorens de manschappen tot het schieten naar de schijf worden toe gelaten, moeten ze een zeker aantal schoten uit de schietcylinders hebben gedaan. Wenschelijker komt het ons voor eenigerlei eisch van bekwaamheid te stellen. Dit alles resumeerende, komen wij tot het resultaat, dat, met het oog op de hoedanigheid van het materieel, moeielijk, in principe althans, een andere eisch gesteld kon worden dan de in de Alg. Order genoemde. Dat er echter zoowel aan 't materieel als aan die voorwaarde, ge steld ter verkrijging van eene premie, eenige gebreken kieven, die men, het gewicht der oefening in aanmerking genomen, zoo mogelijk moet trachten weg te nemen, is buiten twijfel. Er zijn onderscheidene flaubertbuksen in den handel, waarmede men in de hoogste mate, met de daarbij behoorende munitie, een juist schot heeft. Weigeringen, gasontsnappingen, als anderszins, komen daarbij haast nooit voor. Late men nu eens een geweer vervaardigen geheel volgens het tegenwoordige systeem, echter met de volgende wijzigingen 1°. De loop van een kaliber in overeenstemming met de dwars doorsnede van het aan te wenden projectiel,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 46