460 Ik geloof, dat er niets tegen is, en deze vergunning kan zelfs tot buiten de oefeningen indien het rijden met oordeel plaats heeft uitgestrekt wordenbovendien kan er, gedurende de laatste maanden der detacheering, dagelijks van paard verwisseld worden, hetgeen aan het rijkunstig gevoel ongetwijfeld zal ten goede komen. Is de detacheering bij ons wapeu afgeloopen, dan volgt de detacheering bij het wapen der artillerie, waar op gelijke wijze met het afstaan van troepenpaarden kan worden gehandeld en wij hebben, ik herhaal het nog eens, uitmuntende troepenpaarden behouden, die anders ge woonlijk na verloop van slechts 18 maanden van de hand gezet worden. Gedetacheerd bij het hoofdbureau van den generalen staf kost het slechts een verzoek aan den commandant van het regiment cavalerie en de commandant van het 8e escadron zal wel zorgen, dat morgen ochtend om „zoolaat" en „daar" het paard voor den officier in kwestie gereed zal staan, gezadeld en wel. Daar ik er van overtuigd ben, dat het slagvaardig houden van ons ruiterwapen in de eerste plaats afhangt van het aantal paarden bij de veld-escadrons aanwezig, en dat de regimentscommandant vóór alles voor het „voltallig" zijn moet zorgen, zoo komt mij, bij het afstaan van troepenpaarden aan ons cavalerie-officieren, ook iets vreemd voor, af te leiden uit het volgende voorbeeld. Luitenant A. is verplicht een afgericht paard te nemen, b. v. bij benoeming tot officier, bij terugkomst van verlof uit Nederland, bij expiratie van detacheering in Nederland, enz,, enz. Hij moet dus uit de afgerichte paarden van het escadron een zoodanig paard soms twee kiezen, dat volkomen voldoet aan de hooge eischen, terecht aan het cavalerie-officierspaard gesteld. De keuze is gevestigd, het paard beproefd, regiments- en esca- dronscommandant gaan in de keuze mede en, niettegenstaande dit alles, blijkt het na verloop van eenige maanden toch, dat het paard geen officierspaard is. Ook wordt dit door dienzelfden regiments- en escadronscommandant ingezien en, terecht van meening zijnde dat de cavalerie-officier vóór alles in het bezit van uitmuntende dienst paarden moet zijn, wordt het paard als officierspaard afgekeurd enalweder is er een paard voor den troep verloren. Is dit noodig, kunnen dergelijke verliezen niet voorkomen worden?

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 471