461 Zeer zeker; dat het paard onbruikbaar is voor offtciers^antd, wil nog lang niet zeggen, dat het paard tevens onbruikbaar is voor troepenpaard. Waarom dus dergelijk paard niet aan den troep teruggegeven, nadat het weder bij den troep beproefd is Natuurlijk gaat dit niet op voor paarden, die reeds 3 a 4 jaren uit den troep zijn, maar ik wenschte, dat de teruggave aan den troep verplichtend ware, indien de onbruikbaarheid gedurende het eerste jaar blijkt. Deze maatregel zou nog uitgestrekt kunnen worden, door te bepalen, dat, zoo de onbruikbaarheid na langeren tijd blijkt, het toch nog den officier vrij staat het paard aan den troep terug te geven, indien hij overtuigd is, dat het nog goede diensten als troepenpaard kan ver richten. Is het paard door eene commissie beproefd en goedgekeurd, dan zoude desgevorderd eene nieuwe keuze kunnen plaats hebben, of, bij vertrek naar Nederland of bij het verlaten van den militairen dienst, de aankoopsprijs teruggegeven kunnen worden. Yooral bij de tegenwoordige malaise is het dikwijls al zeer moeielijk zijne paarden aanstonds „van de hand" te doen. Zoowel de eigenaar als het regiment zijn er mede gebaat en wij behouden alweder paarden vcor den troep. En tot besluit nog een ander geval. Een luitenant-adjudant of hoofdofficier der Infanterie krijgt een paard- er worden er jaarlijks zes voor deze categoriën van officieren afgestaan. Ook dit paard behoort ik zoude haast zeggen: helaas weder onder de beste paarden van het escadron, daar gewoonlijk een cavalerie- officier de keus voor hen doet. Na verloop van 10 a 12 maanden wordt bedoeld officier overge plaatst naar een garnizoen, waar het houden van een dienstpaard be paald onmogelijk is b. v. Pontianak, of wel bedoeld officier gaat met pensioen, met verlof naar Nederland. Het paard wordt „van de „hand" gezet enalweer een uitstekend troepenpaard verloren. Ook in deze gevallen moest de teruggave verplichtend zijn, indien het paard nog geen vol jaar uit den troep is. De moeielijke remonteering en het groote gewicht, aan het voltallig zijn der veld-escadrons verbonden, eischen dergelijke bepalingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 472