466 als sneeuw voor de zon en door de knieën is men onmiddellijk heen. Een paar malen gereden door drassig en rnodderachtig terrein en men kan de pantalon gerust vaarwel zeggen, terwijl bovendien het zweet tegen de binnenzijde der pijpen, waardoor het laken hard wordt en als papier scheurt, het zijne daartoe nog bijbrengt. De rijkunst vereischt aansluiting der knieën en eene juiste plaat sing van het onderbeen; hiertoe wordt in de eerste plaats iets „hards" om het been vereischt, waardoor nauwere aansluiting verkregen wordt en meer kracht kan uitgeoefend worden. En wat een los, onaangenaam gevoel brengt de slappe pantalon ter hoogte der enkels niet te weeg! juist daar, waar stevigheid en een zwaar gevoel vereischt worden. Haar spoedig versleten zijn maakt haar tot eene zeer kostbare dracht; eenmaal te paard gebruikt, kan men haar te voet niet meer dragen. Dikwijls ging het mij aan mijn hart, om voor parades of andere militaire feestelijkheden te paard, mijne beste pantalon te moeten gebruiken. Thuis gekomen, was zij werkelijk bedorvenzij volgde spoedig den weg der reeds zooveel versletenen. Ook de souspieds zijn ondoelmatig; onder het rijden breken zij menigvuldig, de bevestiging duurt lang en veroorzaakt veel te veel moeite, indien vlug in de kleeren moet gesprongen worden. Met alleen voor den cavalerie-officier, maar voor elk bereden officier, is de demi-rijpantalon door middel van eenige knoopjes onder het kniegewicht vastgemaakt met de rijlaars, nauw om het been gesloten, de juiste ruiterkleeding. Zij geven goede aansluiting, een net voorkomen, wekken ambitie op, en last not least de souspieds blijven achterwege. De rijlaars moet van hard leder vervaardigd zijn. Zeer goed weet ik, dat de rijlaars vele tegenstanders telt. Men zoeke deze laatsten echter niet onder onze cavalerie-officiereu het zijn alleen de buiten ons wapen staanden, die haar gebruik afkeuren, en het «alt nog te betwijfelen of allen wel recht tot oordeelen hebben, daar op rijkunstig gebied immers iedereen wil medespieken. Zoude men soms denken, dat de dracht der rijlaarzen te kostbaar is Ik geloof dat deze geda chte bestaat, waartegen ik inbreng door ondervinding dat de zwart laken pantalon met lageschoenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 477