488 In 1849, toen Venetië door de Oostenrijkers was ingesloten, hebben de belegerden ook door dat middel de verbinding met de buiten wereld behouden. In het begin van deze eeuw werden de postduiven benut om de beursberichten spoedig over te brengen; men kan begrijpen dat dit van veel belang was. De firma Rothschild dankt voor een groot deel haar fortuin aan de postduiven; zij liet namelijk de legers van Napoleon I door hare agenten volgen, die voorzien waren van post duiven doordat zij hu de berichten omtrent den loop der veldtochten veel eerder kreeg dan de beurs, kon zij de effecten, die laag stonden, inkoopen, zoodra zij een bericht gekregen had, dat de rijzing dier effecten kon doen onderstellen. Zoo kreeg zij o. a. het bericht van den slag van Waterloo veel eerder dan iemand anders en kocht toen zooveel mogelijk Engelsche effecten op, welke zeer laag stonden. Het volgende toeval werkte haar voordeel nog meer in de hand. De Engelschen hadden namelijk eene optische verbinding daar- gesteld tusschen hunne schepen en Dover, en kregen nu omtrent den slag van Waterloo de tijding „Wellington defeated," terwijl de twee laatste woorden „the French" door mistig weer niet over kwamen. Zooals begrijpelijk is, daalden de Engelsche papieren op deze tijding nog meer, en kon de firma Rothschild ze tegen nog lagere prijzen opkoopen. Toen eindelijk dan ook de ware tijding bekend werd, was haar fortuin gemaakt. Bij het beleg van de Citadel van Antwerpen hebben de postduiven eveneens diensten bewezenzij brachten eens het bericht over van eene voorgenomen bestorming en eene andere maal de tijding dat men Chassé vergiftigden wijn wilde toezeuden. Na de invoering van den telegraafdienst raakte het gebruik der postduiven natuurlijk meer op den achtergronddoch gedurende het beleg van Parijs kwamen de diensten, welke die dieren in oorlogstijd kunnen bewijzen, zoo schitterend te voorschijn, dat tegenwoordig de meeste staten in Europa zich er op toeleggen, over een voldoende hoeveelheid geoefende duiven, voor een mogelijken oorlog, te beschikken en zij geene kosten sparen om dien dienst zoo volmaakt mogelijk in te richten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 499