40 handgemeen tegen groote overmacht, en hiertegen kunnen loopgraven ons niet beschermen. Door ons vuur moeten en kunnen wij in den regel den vijand op een afstand houdenzit hij ons eenmaal op het lijf, dan kunnen die ingravingen beschouwd worden als niet te bestaan en kan alleen „pal staan in gesloten orde" het gevaar bezweren. In het begin van den aanval kunnen de loopgraven eenige soldaten levens sparen, en daarom zijn zij niet geheel te verwerpen, ook wijzen zij des nachts als het ware de alarmstelling aan, zij zijn en blijven echter hulpmiddelen van ondergeschikt belang, zoodat naar andere maatregelen moet worden uitgezien. In den Zoeloe-oorlog bezigden wij „laagers", bestaande uit een kring gevormd door de wagens van het transport, daarbinnen werd des nachts het vee opgesteld (1). De manschappen kampeerden buiten de laagersin geval van alarm sloegen zij hunne tenten neer en maakten zich tot verdediging gereed. Dit stelsel was steeds toegepast door de Hollanders in hunne vroe gere oorlogen met de Zoeloe's en Kaffers en meestal met gunstig gevolg. Gewoonlijk vechtende in kleine afdeelingen vau ten hoogste 3 a 400 man, konden de Hollanders maar zelden in het open veld standhouden tegen hunne machtige tegenstanders; zware verliezen dwongen hen tot voorzichtigheid. Binnen hunne laagers waren zij evenwel altijd veilig en nimmer werden zij aangevallen of hunne belagers werden met bebloede koppen teruggeworpen. Doch verdediging van de wagenlijn zelve heeft ernstige nadeelen de bewegingen worden te zeer belemmerd en de vijand kan niet snel genoeg vervolgd worden. Ook kan het voorkomen dat enkele deelen der vuurlijn een te klein schootsveld hebben, zoodat het den vijand (1) Deze omschrijving geldt slechts voor het woord „laager" in meer beperkten zin. In het Journal des Sciences Militaires van October 1882 komt een in het Fransch overgezet opstel voor van den Heer Da Costa Porter. Aldaar wordt de volgende definitie ge geven: „Un laager est un poste fortifié, fixe ou mobile, defendu par des batiments, des redoutesou des lignes de voitures formant rempart: 1°. Laagers permanents pour la defense des frontières; 2°. Laagers pour la defense des magasins 3°. Laagers des camps semi-permanents pour des effectifs considerables4°. Laagers defendant les postes semi-permanents le long des lignes de communications5°. Laagers-voitures sur la ligne d'operation d'une forte colonne; 6°. Laagers sur la ligne de marche de petits corps de troupes. (Vert.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 49