489 Bij het beleg van Parijs heeft men het eerst gebruik gemaakt van photographische berichten. Men bracht namelijk het bericht verkleind over op een collodium-vliesje; zoodoende konden op een vliesje, ter grootte van 15 cM., 2 a 3000 berichten komen, terwijl elke duif 18 van zulke vliesjes kon overbrengen. De duiven werden per luchtballon uit Parijs gebracht en dan in de departementen opgelaten. De vliesjes werden te Bordeaux aangemaakt; nu deed zich al spoedig het geval voor, dat men aldaar gebrek kreeg aan een der grondstoffen, benoodigd tot het prepareeren der vliesjesdie grondstof was alleen voorhanden in het belegerde Parijs. Er werd nu per postduif naar Parijs het verzoek gedaan, om per eerstvolgenden luchtballon die grondstof te zendendit geschiedde en zoodoende had men binnen zes dagen het gevraagde te Bordeaux. De berichten op de colloduim- vliesjes werden na ontvangst door middel van electrisch licht en sterke lenzen vergroot. Na afloop der belegering werden de postduiven publiek verkocht, doch brachten zeer weinig geld op. Yoorzeker een groot verschil met de postduiven, welke aan het belegerde Leiden de tijding brachten van het doorsteken der dijken. Omtrent deze duiven werd namelijk door prins Willem bepaald, dat zij op kosten van de stad zouden worden gevoed en later opgezet en bewaard zouden worden in het stadhuis. De postduif is ook van belang voor de scheepvaart. Men kan b. v. de schepen voorzien van duiven, wier til gelegen is in eene plaats, welke de boot op hare reis moet aandoen; laat men nu de duif los, nog lang voordat het land in zicht is, dan zal ze veel eerder het land bereiken dan de boot. Men kan zoodoende familiebetrekkingen waarschuwen, terwijl de agenten alles knnnen gereedmaken voor lossen, laden en approviandeering voor de verdere vaart, enz. De lichtschepen, welke gewoonlijk met de dichtst bijgelegen kust plaats telegraphisch verbonden zijn, loopen dikwijls gevaar, dat bij stormweer die electrische verbinding verbroken zal wordenin zoo'n geval zullen postduiven uitstekende diensten bewijzen om berichten over te brengen, indien andere schepen, of het lichtschip zelf, in gevaar verkeeren. Eene zoodanige verbinding is met goed gevolg daargesteld op de Duitsche Noordzee-kust en heeft daar reeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 500