490 menigen dienst bewezen. Het is aldaar gebleken, dat niettegenstaande zwaar stormweer de duif steeds haar hok weet te bereiken. In Spanje zijn de verschillende kuststations, welke tegen den smok kelhandel moeten waken, onderling door postduiven verbonden. Bij het opzoeken van de gezonken „Adder" heeft men door middel van duiven (daartoe beschikbaar gesteld door de Haagsche post duiven-vereeniging „de Ooievaar") verbinding met den wal gehouden. "Wie weet, ware de „Adder" van postduiven voorzien geweest, of men dan niet bijtijds bericht had kunnen zenden van het dreigende gevaar en nog hulp had gekregen. De duif, welke tegenwoordig meestal als postduif wordt gebezigd, is ontstaan door eene kruising van verschillende rassen. De Belgische postduif geldt over 't algemeen als de beste. Men kan haar onmiddellijk van de gewone duif onderscheiden; ze heeft eene eeltachtige wratvorming aau den wortel van den snavel en een dergelijken kring om de oogen. Het is eene groote sterke duif met breede borstkas, krachtige vleugels, die bijna tot het einde van den staart reiken en zich soms zelfs daarboven kruisen. De pooten zijn onge vederd, het oog is meestal oranjebruin en zeer levendig. De kleur der duiven is verschillendze zijn echter meestal geschulpt, terwijl de blauwe en vaalroode kleuren het meest voorkomen. Gewoonlijk onderscheidt, men drie Belgische soorten de Luiksche, Antwerpsehe en Brusselsche duif. De eerste heeft een slanken bouw, de laatste is de grootste. Het is echter zeer moeilijk de grenzen aan te geven een gewone en een postduif zijn echter onmiddellijk te onderschei den, ten minste als de laatste van zuiver ras is. Op welke wijze het ras is gefokt, is niet met zekerheid te zeggen. Men neemt gewoonlijk aan, dat het gevormd is door eene kruising van het meeuwtje, de veldduif, den tuimelaar en een Engelsche duiven- soort „the Carrier". Deze laatste bezit een treffende overeenkomst met eene Perzische duivensoort, welke ook in Egypte voorkomt en tegenwoordig nog in Perzië gebruikt wordt voor het overbrengen van berichten. Herhaaldelijk heeft men getracht een postduivensoort in het leven te roepen door kruising van duiven, welke zeer snel vliegen, met an dere welke hoog vliegen, maar kwam zoodoende tot geen resultaten

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 501