496 Ze zijn ongeveer 20 cM. in 't vierkant, 3 a 4 cM. hoog en komvor mig uitgehold. Soms plaatst men wel twee van die nesthokken in één hok, aan gezien de duiven dikwijls een tweede paar eieren leggen, voordat het eerste paar jongen groot genoeg is, om het nest te verlaten. Het voeden van de duiven geschiedt het beste door op den vloer van het dagverblijf met latten eene ruimte af te scheiden van 2 M2., waar men dan het voedsel kan strooien. Daarbuiten brengt men dan een laag grof zand en grint met ge stampte steen en kalk. Een hoofdvereischte verder is een voldoend aantal drinkbakken en platte bakken, waarin de duiven kunnen ba den. Van binnen mag het hok niet geverfd worden; men kan het witten of oliën. De detail-inrichtingen welke gewenscht zijn, indien men zoo spoe dig mogelijk wil weten, wanneer een duif met een bericht is aange. komen, zullen aangegeven worden in een volgend hoofdstuk, waarin het overbrengen der berichten en de africhting der duiven behandeld zullen worden. Indien men over eenige ruimte kan beschikken en niet op enkele uitgaven behoeft te letten, kan men nog eene verbeterde inrichting daarstellen, door het hok in twee deelen te verdeelen door middel van een binnengang, van waaruit deuren toegang geven tot de dagverblijven der duiven. Die gang wordt dan ter weerszijden begrensd door den ach terwand der nesthokken; als men nu in dien achterwand kijkgaten maakt, kan men, zonder de duiven te storen, ze bespieden en zien of er eieren gelegd zijn (hetgeen onmiddellijk moet aangeteekend worden). Door het hok zoo in te richten, is men tevens in staat de duiven gemak kelijk te vangen, wanneer men ul. in de achterwanden der nesthok ken afsluitbare openingen maakt en daarbij tevens eene inrichting daarstelt, waardoor men, in den binnengang staande, den uitgang, welke van uit, het nesthok toegang geeft tot het dagverblijf, kan sluiten. Dit gaat zeer eenvoudig door een valdeurrje, dat op en neer kan worden bewogen door middel van een koord, hetwelk in den binnengang uit komt. Is er nu een duif, die men vangen wil, in een der nesthok ken en laat men dat deurtje vallen, dan is ze opgesloten en kan door

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 507