497 de opening in den achterwand, welke met een scharnierdeurtje ge sloten is, gevat worden. Een zoodanig hok voldoet aan alle billijk te stellen eischen, doch is slechts noodig, indien men een bepaald postduivenstation wil op richten. Beschouwt men de zaak meer als liefhebberij, dan zal men wel niet zooveel duiven fokken en kan het hok veel eenvoudiger gemaakt worden; b. v. op de wijze van gewone duiventillen. Men kan dan de duiven toch nog altijd naar andere plaatsen uitzenden, b. v. bij wedstrijden of ook om berichten over te brengen. Het zal bij zulk een til natuurlijk moeielijker zijn de duiven te vangen, welke met berichten zijn aangekomen. Men zoude het kunnen doen door aan de uitvliegopeningen valdeurtjes te verbinden, die door trek- touwen worden opgehoudenwanneer nu een duif, welke uitge zonden was, teruggekeerd is, moet men wachten tot zij in haar hok is gegaan; men maakt dan het touw, dat ergens was vastgebonden, los en heeft zoodoende de duif gevangen. De eerste en betere in richting kan ook in de eene of andere kamer worden gemaakt. Op eene dergelijke wijze hebben de meeste Belgische duivenfokkers hunne hokken in zolderkamertjes ingericht. De verzorging der duiven is niet lastig zooals boven reeds gezegd is, moet men er bijzonder voor waken dat het hok zindelijk wordt gehouden en er steeds voldoende bad- en drinkwater is. Wat de voeding betreft, zijn er personen die het voor een dag bestemde voedsel in twee porties gevenéén ration 's morgens vroeg, het andere tegen den avondanderen daarentegen geven 's morgens het voedsel voor den geheelen dag. Deze laatste wijze heeft een voordeel, indien men een bepaald station opgericht heeft en dus ook ieder oogenblik duiven met berichten kan verwachten; de duif is dan nl. zeker, terstond bij hare terugkomst voedsel in het hok te vinden en behoeft daar dus niet op te wachten. Men moet rekenen dat de duif ongeveer 40 gram voedsel per dag gebruikthet is zeer goed steeds voor variatie in het voedsel te zorgen. Rijst, djagoeng, gaba, duivenboonen (zoo men de laatste kan krijgen) zijn alle goed. Geeft men de duiven alleen rijst, dan worden ze te dik. Geduren de den paartijd is het gewenscht, wat opwekkend voedsel door het

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 508