498 andere te mengen; de algemeen verkrijgbare katjang idjoe is daar zeer goed voor; in die periode doe men ook enkele korreltjes anijszaad in het drinkwater, terwijl de duif dan tevens ook behoefte heeft aan stoffen, waaruit ze de sehil der eieren kan samenstellenhiervoor kan men gestampte steen, kalk of fijngemaakte eierschillen aanwenden. De duif heeft verder een bijzondere behoefte aan zout, zoo zelfs dat duiven, die op eenigen afstand van de kust te huis behooren, dikwijls naar het strand vliegen om zee- of brak water te drinken. Men menge dus steeds zout door het voedselbeter nog is het stukken blokzout in het hok te leggen, waarin de duiven dan kunnen pik ken. Dit blokzout heeft echter het nadeel, dat het in ons klimaat spoedig vervloeit. Enkele duivenliefhebbers richten hunne duiven er op af, haar voedsel gedeeltelijk op het veld té zoekendit heeft het voordeel dat de duif veel beweging neemt, doch het nadeel, dat ze veel meer blootstaat om een prooi te worden van roofvogels. Doet men het in Europa gedeeltelijk ook nog uit een oogpunt van zuinigheid, dit is in Indië, waar het voedsel, dat de duiven gebruiken, zoo goedkoop is, zeker niet noodig. Indien men een duif en doffer, welke nog niet gepaard zijn, hiertoe wil brengen, doet men het beste door ze een 14tal dagen in de nesthokken op te sluitendie tijd is meestal ruim voldoende om de paring te bewerkstelligen. In Europa leggen de duiven slechts op bepaalde tijden van het jaar eieren; hier in Indië gaat dit, voor zoover ik het heb kunnen nagaan, niet door, doch misschien ligt dit hieraau, dat de duiven, welke ik bedoel, alle uit Holland afkomstig waren. De duiven, die hier door haar uitgebroed zijn, heb ik niet lang genoeg kunnen nagaan, om daarover iets zekers te kunnen zeggen- Men kan zoowat rekenen op twee a drie broedsels per jaarook alweder anders dan in de koudere klimaten, waar de duiven dikwijls viermaal eieren leggen. Het eerste van een paar eieren wordt gewoonlijk gelegd 's middags tegen 12 uur; het tweede twee dagen later tegen den avond; dit kan soms 2 of 8 uren schelen, doch komt gewoonlijk juist uit. Na

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 509