502 één voeder- en één drinkbak, welke met haken in den voorwand worden gehangen, en wel aan den buitenkantom dat ophangen mo gelijk te maken, loopen de tralies, zooals boven is gezegd, niet tot onder door. In een korf van 0,70 M. leQgte, 0,50 M. breedte en 0,30 M. hoogte kan men met gemak, indien het traject niet te lang duurt, een 20tal duiven bergen. In Europa gebruikt men grootere, van teenen gevlochten manden, welke voor meer duiven dienen, doch ook veel zwaarder zijn. De korven van rottan zijn handiger in het gebruik en eigenen zich beter voor de Inlandsche wijze van dragen. Bij het oplaten trekt men aan een touw het deksel open, terwijl men op eenigen afstand staat, waarna gewoonlijk alle duiven onmid dellijk de korven verlaten. Het is geheel onnoodig, dat de duiven de streek gezien hebben, waarover zij zijn getransporteerd; ze kunnen vervoerd worden in geheel gesloten wagens. Yoor de plaats van oplating kieze men een eenigszins opene vlakte, zoodat de duiven zonder veel moeite uit de korven omhoog kunnen vliegen. Aangezien het wenschelijk is de duiven slechts voor ééne richting te gebruiken, moet men de duif, welke men noodig heeft, dus kun nen herkennen. Hiertoe worden de duiven genummerd en registers aangelegd, welke ook voor het verdere toezicht veel gemak geven. Gewoonlijk geeft men aan de doffers de onevene en aan de duiven de evene nummers. De eerste staat bevat alleen de nummers met de omschrijving dei- duiven en hare afkomst, b. v. No. 31 blauw geschulpt, jong van No.'s 11 en 18. De tweede staat is de paarstaat. Hier worden zoo nauwkeurig mogelijk de nummers der duiven, welke een paar vormen, aangetee- kend, verder de datums waarop eieren zijn gelegdevenzoo de datums van uitbroeden. Een derde staat geeft aan, wat men van elke duif kan verwach ten, voor welke richting ze gebruikt wordt, welke afstanden ze reeds heeft afgelegd, enz. In den laatsten staat wordt alles aangeteekend, wat betreft de af richting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 513