504 door gehinderd worden in het vliegen. "Wil men nu eene verbinding per postduif daarstellen tusschen twee plaatsen A en B, dan worden de duiven, die te A zijn uit gebroed, naar B gebracht en omgekeerd die van B naar A. Men mag dan in geen geval de doffers en duiven bij elkander brengen, ze zouden dan allicht gaan broeden en dan misschien niet willen terug- keeren naar hare woonplaats; het zal zelfs gewenscht zijn de duiven van de plaats B, die te A zijn, zoo ouder te brengen, dat de doffers de duiven niet kunnen zien of hoorenmen loopt anders de kans dat, indien men den doffer oplaat met een bericht, hij niet naar B zou teruggaan, doch zoude trachten de duiven, die hij had gezien of gehoord, te bereiken; hetzelfde zou met eene duif kunnen gebeuren. Men vertrouwt een over te brengen bericht zoo mogelijk nooit aan één enkele duif toe, doch laat de vlucht bestaan uit 3 of 4 duiven, komt er dan een Diet terecht, dan brengen de andere toch de tijding over. De berichten worden geschreven op dun papier en moeten, behalve de tijding, nog bevatten den datum en het uur van oplaten, eveneens opgave van het aantal duiven, die het bericht overbrengen, en het volg nummer van het bericht, waaruit men dus kan nagaan, of er geen vroeger bericht verloren is gegaan; terwijl men bovendien nog kan vermelden het nummer van het laatste ontvangen bericht, waardoor het station dat de duif terugkrijgt, weet of ziju laatste bericht is aan gekomen. Bij zeer belangrijke berichten verdient het aanbeveling, bij tusschenpoozen, van b. v. één uur, verschillende vluchten op te laten, om meerdere zekerheid te hebben, dat de tijding aankomt. De berichten worden in de schacht van een ganzenpen gestoken, en op verschillende wijzen aan de duif bevestigd. Yroeger deed men het door de duif het bericht om den hals te hangen of door het aan den vleugel te bevestigen. Tegenwoordig verbindt men het gewoonlijk aan een der staartpennen en wel op twee verschillende wijzen. Beide zijn bij de duiven te Willem I toegepast, doch slechts ééne methode bleek proefhoudend. Deze geschiedt als volgt Na het bericht met zoo klein mogelijke, maar toch duide lijke letters op het dunne papier geschieveu te hebben, wordt dit vast opgerold en met een draadje dichtgebonden. De schacht van de ganzenpen wordt op 5 cM. van het wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 515