505 teleinde afgesneden; men krijgt zoodoende een, aan eene zijde lucht dicht gesloten kokertje; hierin worden met een gloeiende naald aan beide zijden gaatjes gestokenmen doet nu het bericht in het ko kertje en haalt door de gaatjes een sterken zijden of katoenen draad, daarna sluit men de opening van het buisje met een droppel ge smolten wasis deze gestold, dan is dus het bericht waterdicht opge sloten men bindt hierna eiken draad om de schacht vast en bevestigt dit geheel aan een der staartpennen van de duif, waarvoor men natuurlijk eene pen kiest die goed vastzithet bevestigen geschiedt door de draden te steken dóór de pen, en ze daarna stevig vast te binden. Deze be werking moet door twee personen geschiedeneen persoon houdt de duif vast, terwijl de andere de draden door de pen steekt, en wel zóó dat het bericht met het einde, dat met was gedicht is, zoo dicht mogelijk bij het worteleinde van de pen komt. Het bericht wordt aan het ondereinde der staartpen gebracht en is door deze verschillende voorzorgen voldoende bevestigd en tegen vocht be schut. (fig. 2). (1) De tweede methode bestaat hierin, dat men het geschreven be richt niet te vast oprolt, zoodat er een kokertje door gevormd wordt dit wordt dan gestoken in de schacht van een ganzenpen, welke in dit geval echter aan beide zijden is opengesneden; men schuift dan dit geheel over een der staartpennen, zoover mogelijk tot het wor teleinde, en legt het dan vast door tusschen de schacht en de pen een splinter hout te steken, bij wijze van afsluitwigje. De twee berich ten, welke op deze wijze voor Willem I bestemd waren, zijn losge raakt; terwijl die, welke op de eerste wijze bevestigd waren, alle goed zijn overgekomen. Vermoedelijk lag het eerste daaraan, dat de schacht te wijd was en dus te gemakkelijk kon afschuiven. Het is nu nog een zaak van belang, op de plaats waar men een bericht verwachten kan, zoo spoedig mogelijk te weten te komen, wanneer een boodschapper is teruggekeerd. Heeft men slechts een klein aantal duiven, dan heeft dit geen bezwaar; men ziet dan wel wanneer er eenige zijn teruggekeerd. (1) Mochten er soms collega's zijn, die nadere inlichtingen verlangen, dan zal ik hun gaarne een model zenden, indien de gegeven beschrijving van het beves tigen der berichten niet duidelijk genoeg mocht zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 516