509 daaruit, zien, dat het zeer gewenscht is, de vlucht uit een drietal duiven te doen bestaan, daar het soms voorkomt dat een der duiven afdwaalt of een prooi wordt van roofvogels. Behalve de in de bijlage opgegeven vluchten, heeft men nog verschillende andere proeven genomen, waaruit o. a. bleek dat de duiven ook terugkeerden uit, eene andere streek, dan waarvoor ze waren afgericht. In Europeesche oorlogen heeft de postduivendienst een haar eigen aardig nadeel. Zoo zal het kunnen voorkomen dat een bericht in handen van den vijand komt; dit nadeel is nu wel grootendeels weg te nemen door het gebruik van geheimschrift, doch ook dit kan verraden of ontcijferd worden. Verder zal het mogelijk zijn, dat het den vijand gelukt, in eene belegerde stad door middel van postduiven valsche berichten te brengen men moet dan echter vooraf, in vredestijd, in die stad zijne geheime agenten hebbenwelke dan kort voor het uitbreken van den oorlog hunne duiven aan de eigene partij zenden. De voordeelen zullen echter zeker de nadeelen in hooge mate overtreffen. Wil men zich nu van postduiven voorzien, dan heeft men niets anders te doen dan uit Europa eenige paren te laten uitkomen en deze als fokduiven te gebruikenmen doe dan moeite, zich goede duiven aan te schaffen, ten einde zeker te zijn een goed ras te krijgen. De prijs variëert zeer; het is geen zeldzaamheid, dat men voor een paar prijsnummers over groote afstanden f 80 a 100 betaalt, ja zelfs zijn er voorbeelden dat tot f 200 per paar werd bedongen. Yoor f 10 per paar kan men echter zeker zijn een goed ras te krijgen. De postduiven van het korps Genietroepen zijn afkomstig van de Haagsche postduiven-vereeniging „de Ooievaar," welke zeven uitstekende paren kosteloos afstond, daar een der artikelen van het reglement der vereeniging voorschrijft, dat de duiven ter beschikking van het land gesteld moeten worden, indien dit noodig is. Aangezien het echter in dit geval niets anders dan eene proefneming betrof, ten einde na te gaan in hoeverre postduiven in Indië bruikbaar waren, is het zeer te waardeeren van de leden der vereeniging, dat zij hunne beste duiven (waaronder prijswinners van Parijs, Londen, Berlijn, enz.) op het eerste verzoek afstonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 520