511 Wiirzburg waren toen reeds van duiven voorzien, die in verschil lende richtingen werden afgericht. Oostenrijk. In Oostenrijk heeft men verschillende stations opgericht, terwijl de regeering aan particulieren kosteloos exemplaren verstrekt, ten einde zoodoende in oorlogstijd over een groot aantal duiven te kun nen beschikken. Dit laatste is ongetwijfeld een goed doel, doch het zal nog de vraag zijn, of bij een oorlog, wanneer de mobilisatie zooveel tijd en krachten eischt, het verzamelen en sorteeren van al die duiven uit verschillende streken niet met overhaasting zal moeten geschieden; beter is het zeker, den dienst vooraf te organiseeren. Italië. In Italië is de dienst uitstekend gerégeld en verwacht men er een groote hulp van. In 1878 werd te Ancona de eerste militaire til opgericht, in 1879 volgde die te Bologna, terwijl de zeer gunstige resultaten, bij de manoeuvres van 1882 verkregen, de regeering deed besluiten, den dienst op uitgebreider schaal te regelen, zoodat reeds in 1887 12 stations, verdeeld over het geheele land, ten dienste van leger en vloot stonden. Assab en Massowali kregen eveneens tijdelijke stations. Eene proefneming in 1885 genomen zal om haar groot belang (vooral voor onzen Indischen archipel) eenigszins uitvoerig terugge geven worden, daar het hier vluchten over zee betrof. (Mitth. über Geg. des Art. und Genie Wesens, 1887). Deze proeven werden genomen tusschen het eiland Maddalena en Rome, welke twee plaatsen door eene wateroppervlakte van 240 KM. gescheiden zijn. 29 Juli begonnen de proefnemingen, tot 3 Augustus werden da gelijks (om den invloed van de weersgesteldheid op de duiven na te gaan) en daarna alleen op dagen van slecht weder 45 of 6 stuks duiven opgelaten. Den afstand Maddalena Rome vlogen ze met een gemiddelde snelheid van 45 KM. per uur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 522