512 Van de opgelaten duiven kwam 2/3 te Rome aan. De vluchttijd variëerde tusschen 4 uur 50 minuten en 8 uur 18 minuten, terwijl het soms gebeurde dat zij aankwamen vóór het telegraphisch bericht van de oplating. Op eene enkele uitzondering na kreeg men prach tige uitkomsten niettegenstaande de groote hitte en de lange vlucht over zee. Yan de duiven, die van Rome naar Maddalena werden opgelaten, kwam slechts 2/5 aandeze, in vergelijking met de vorige, minder goede uitkomst moet aan de weiuige oefening worden toegeschreven, want het is bekend dat de duiven slechts langzamerhand zulke groote afstanden kunnen afleggen, terwijl zij hier geheel onafgericht werden opgelaten. Hoe groot moet dus niet het oriënteeringsvermogen van die duiven geweest zijn, dat zij zelfs ongeoefend, alleen uit liefde voor hare til, den gewaagden tocht over zee ondernamen, naar een klein stukje grond, dat zij volstrekt niet konden zien. (1) De verste afstand, die in Italië als proef gekozen werd, bedroeg 500 KM. (TurinAncona); niettegenstaande het over den geheelen afstand regende werd die vlucht afgelegd in 10 uur en 3 minuten. De militaire duivenstations zijn echter niet verder dan 250 KM. van elkaar verwijderd. Het bleek, dat de gemiddelde snelheid kon gesteld worden op 50 a 60 KM. per uur. Elk station staat onder een onderofficier van het leger. Deze worden uit de daarvoor meest geschikte personen gekozen en moeten eerst een theoretisch-practischen cursus aan het duivenstation te Rome doorloopen. De marine helpt mede aan het transport van de duiven, waarvan de stations aan de kust zijn gelegen. Elk station heeft evenveel groepen duiven, als er plaatsen zijn waar mede dat station in verbinding moet blijven. Gedurende de helft van het jaar werden de duiven geoefend van uit plaatsen, zijwaarts van de eigenlijke richting; hierdoor krijgt men meerdere zekerheid dat de duiven van alle richtingen terug zullen vliegen. (1) Om Maddalena van uit Rome te kunnen zien, zoude men 6500 M. hoog moeten stijgen; terwijl het bekend is dat duiven op eene hoogte van 3000 a 4000 M. hun vermogen om te vliegen verliezen en als levenloos neerzinken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 523