513 Spanje. In Spanje worden de duiveu op uitgebreide Behaal aan de kust plaatsen gebezigd, om den smokkelhandel tegen te gaan. Hiertoe is een reeks van stations opgericht, welke elkaar steeds op de hoogte houden van de in zicht zijnde schepen. Nederland. Tot voor korten tijd geleden was het eenige, dat de regeering aan de postduiven besteedde, eene subsidie van f 300 aan de ver- eeniging „de Ooievaar." Verleden jaar is echter de postduivendienst toevertrouwd aan het korps Genietroepen te Utrecht. VIMogelijke toepassingen in Indië. Het voornaamste doel, waarvoor de proeven met de postduiven te Willem I zijn genomen, was om na te gaan, of ze met kans van slagen op militair gebied in Indië toepasbaar waren. De uitkomsten hebben aangetoond dat de duiveu zich in warme streken goed acclima- tiseeren en hare eigenschappen behoudenze kunnen dus als geslaagd worden beschouwd. Zoodra hieromtrent zekerheid verkregen was, zijn voorstellen aan de regeering gedaan voor eene definitieve regeling. De postduiven, welke zich nu te Atjeh bevinden, zijn bestemd om de proeven, te Willem I genomen, op practisch gebied voort te zetten en zullen aanvankelijk gebruikt worden, om eene verbinding daar te stellen tusschen Poeloe Bras en Kota Radja. Indien later de dienst verder georganiseerd wordt, zal hoogst waar schijnlijk eene verbinding daargesteld worden tusschen Singkel (als zijnde ons noordelijkste telegraafstation op Sumatra) en Kota Radja, met Melaboeh als tusscheupost. Men is dan onafhankelijk van de Engelsche lijn te Penang of Singapore, terwijl de berichten veel spoediger te en van Batavia zullen aankomen en een niet te verwerpen bezuiniging zal ver kregen worden. Edi en Segli komen pas in de laatste plaats in aan merking voor eene verbinding, aangezien hunne gemeenschap met onze hoofdvestiging voldoende mag worden geacht. Behalve echter te Atjeh kunnen de duiven nog tal van diensten bewijzen. Eene colonne b. v., welke zich bij de een of andere expeditie ver van het hoofdkwartier of van de operatiebasis verwijdert, kan,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 524