514 indien zij voorzien is van postduiven, steeds berichten afzendenzoo doende blijft men op de hoogte van de toestanden waarin die colonne kan geraken. Hoe dikwijls toch zal het niet kunnen voorkomen, dat men hulp noodig heeft of eene versterking van troepen of wel aan vulling van muuitie en proviandmen ziet terstond in van welke waarde het zal zijn, in zulk een geval die gevleugelde boden ter zijner beschikking te hebben. Dan moet echter de operatiebasis van postduiven voorzien zijn of zoo men vooruit kan zeggen dat de expeditie van langen duur zal zijn, moet men onmiddellijk duiven daarheen brengen en kan men dan de jongen gebruiken. Dit hebben o. a. de Italianen bij Massowah toegepast. De expeditionnaire macht, welke daarheen vertrok, kreeg een aantal postduiven mede; de jongen werden, zoodra ze eenige maanden oud waren, aan colonnes en verkennings-detachementen medegegeven en hebben daar zeer goede diensten bewezen. Men had vooraf alles goed geregeld en zoo was o. a. ook bepaald, dat, indien men geen tijd had om een kort bericht te schrijven, men toch de duiven zoude loslaten. Er was afgesproken, dat, indien de duiven terugkwamen b. v. met een of meer der staartpennen uitgetrokken, dit een teeken was dat de patrouille was overvallen; kwamen de duiven zonder bericht doch overigens ongeschonden terug, dan was het een teeken dat dringend om hulp werd verzocht. Het medevoeren der duiven met het voor hen bestemde voeder heeft uit den aard der zaak zoo goed als geen bezwaren. Doch behalve op militair gebied kunnen de duiven nog optreden; men deuke aan Bantam. De mogelijkheid bestaat toch, dat iets der gelijks gebeurd was of gebeuren kan ergens waar geene telegraphische gemeenschap bestaat met eene plaats van waaruit hulp kan worden gezonden. Zijn daar nu afgerichte postduiven aanwezig, dan nemen zij de taak der telegraaf over. De zaak wordt zoodoende van groot belang en eischt misschien meerdere aaudacht, dan men aanvankelijk zou vermoeden. Wil men nu zulk een dienst goed geregeld hebben, dan moeten over onzen geheelen archipel stations worden opgericht. De afstanden tusschen de eilanden onderling zijn niet zoo groot, dat deze een bezwaar zouden vormen; de kosten van onderhoud zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 525