515 zeer gering; terwijl de verzorging zou opgedragen kunnen worden, in garnizoensplaatsen aan militairen, in de andere plaatsen aan het civiel bestuur, terwijl tal van particulieren zeker gaarne zullen helpen om dit communicatiemiddel tot stand te brengen. De aanschafkosten zijn het grootst, voornamelijk door de te bouwen hokken; die kosten zullen zich echter geheel regelen naar den tijd, in welken men zich als eisch stelt, den dienst te regelenaangezien door de aan te fokken jongen het aantal duiven steeds toeneemt. De verzorging der duiven kan ook geen bezwaar vormen; deze eischt zoo weinig tijd en is, in plaats van eene vervelende, juist eene aangename, dankbare bezigheid. Het eenige nadeel zoude zijn, dat de rustige rust der buiten bezittingen, waar men nu soms slechts eenmaal in de maand een boot te zien krijgt, gestoord zou wordendoch laat ons hopen dat dit toch geen bezwaar zal daarstellen, indien men er toe over mocht gaan den dienst te organiseeren. Men zou dan van af onze uiterste nederzettingen (waar de zorg der duiven aan de posthouders zou toevertrouwd worden) al onze bezittingen van duiven kunnen voorzien. Hoe meer men dan het centrum of het naastliggende telegraaf station naderde, des te grooter zoude het aantal duiven moeten worden, die op een plaats verzameld zijn. Het aantal duiven wordt verder bepaald 1°. Voor den tijd, waarop men mag rekenen dat de plaatsen de duiven kunnen omwisselen en 2°. door het aantal berichten, dat men in dien tijd wil verzenden. Stel b. v., tusschen A en B wil men eene communicatie daarstellen, terwijl men eens in de 14 dagen gelegenheid heeft de duiven te ver wisselen en om de twee dagen een bericht wil verzenden. Elke vlucht uit 3 duiven bestaande, krijgt men 7 X 3 21 benoodigde exemplaren. Hierbij nu nog rekening houdende met de duiven, welke broeden of in den ruitijd zijn, moet dit getal op 30 gebracht worden. "Wil men nu zulk een dienst reeds in het eerste jaar van de organi satie gereed hebben, en rekent men op 2 broedsels dus 4 jongen per jaar, dan moet men elk dier plaatsen voorzien van S paar duiven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 526