516 Is de dieDst op deze wijze over den geheelcn archipel geregeld, dan zal men in staat zijn, binnen enkele dagen (misschien in nog korter tijd) uit den versten hoek van onzen archipel berichten te Batavia te ontvangen of van daaruit te verzenden. Ik reken op enkele dagen, daar natuurlijk de berichten telkens van de eene duif moeten afgenomen en aan eene andere duif moeten bevestigd worden, zoodra een bericht over meerdere stations wordt verzonden. De telegraphische verbinding, welke nu tusschen Java en Celebes tot stand zal komen, komt den postduivendienst ook zeer ten goede. Nogmaals op Bantam wijzende en op het dergelijke ruim een jaar geleden, op Portugeesch Timor voorgevallene, behoeft het nut der zaak niet verder bepleit te worden. De regeering zou vóór moeten gaan en, indien zij tot staüd had gebracht wat haar gewenscht voor kwam, de door voortplanting overtollig wordende duiven aan parti culiere nederzettingen en aan plaatsen, waar zij niet persoonlijk is vertegenwoordigd, kunnen afstaan. Kota Radja, September 1888. De 2e Luitenant der Genie E. C. Siberg. Literatuur-opgave. De volgende bronnen, handelende over postduiven en waaraan hier veel ontleend is, geven zeker alle nog gewenschte inlichtingen. Le pigeon voyageurs et les colombiers militaires. M. F. Gigot. Le pigeon voyageur beige. F. Chapuis. L'aérostation et les pigeonniers militaires. Keucker. Duiven, postduiven en hare africhting. Dr. "Winkler. Yereeniging ter beoefening van krijgswetenschappen. 188283. De Natuur. 1885. Die Brieftaube. Schomann. Yerschillende artikels in tijdschriften, waaronder: Mitth. über Geg. des Art. und Gen. Wesens. 1879-1881-18S2- 1884-1885-1887.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 527